ABD’den BM’ye ıslahat daveti: Modası geçmiş bir statükoyu savunmamalıyız

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği San Francisco’da “Birleşmiş Milletler’in Geleceği” bahisli bir toplantıda konuştu.

Linda Thomas-Greenfield, BM’nin bir itimat kriziyle karşı karşıya olduğunu belirterek, dünya iklim değişikliği, pandemi ve global besin kriziyle boğuşurken BM Güvenlik Kurulu (BMGK) daimi üyesi Rusya’nın BM Şartı’na darbe vurarak komşusunu işgal ettiğini hatırlattı.

Thomas-Greenfield, bilhassa BMGK daimi üyelerinin “hegemonya kurma değil hizmet etme” vazifesi olduğunu kaydederek, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, en saf haliyle bir hakimiyet kurma girişimidir” sözünü kullandı.

Thomas-Greenfield, Ukrayna krizini “yeni bir soğuk savaş” olarak görenleri de eleştirerek, “Bu yeni bir soğuk savaş değil, bu yalnızca birkaç ülke ile ilgili değil, hepimizi kapsıyor” diye konuştu.

‘MODASI GEÇMİŞ BİR STATÜKOYU SAVUNMAMALIYIZ’

Linda Thomas-Greenfield, ABD’nin BM Kuralı’na olan samimi ve katı bağlılığını göstermek gayesiyle BMGK üyelerinin sorumlu davranışları için altı açık unsura bağlı kalacaklarını duyurmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Thomas-Greenfield, Bunların, BM Şartı’na bağlı kalma, memleketler arası güvenlik ve barışı kollama, insan haklarını savunma, şeffaflık ve kapsayıcılığa ehemmiyet verme, BMGK’da veto etme hakkını sınırlama ve BM’de ıslahat uğraşlarını ilerletme olarak sıralayarak, “Geçmişte her vakit bunlara nazaran yaşamadık, lakin ileriye dönük olarak taahhütte bulunuyoruz” dedi.

Thomas-Greenfield, daimi üyelerden vetolarını Genel Kurul’a açıklamalarını isteyen bir karar üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Güvenlik Kurulu ayrıyeten mevcut global gerçekleri daha güzel yansıtmalı ve coğrafik olarak daha çeşitli bakış açıları içermelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Thomas-Greenfield ayrıyeten, “Sürdürülemez ve modası geçmiş bir statükoyu savunmamalıyız” diyerek, Güvenlik Kurulu’nun üyeliğini genişletmek için makul ve emniyetli teklifler etrafında fikir birliği oluşturmak gerektiği daveti yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.