ABD’den Rusya-Ukrayna savaşı açıklaması: Ruslar muvaffakiyetler elde etseler de maksatlarına ulaşamadılar

ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley, “Ruslar son birkaç ayda Donbass’ta kademeli taktik muvaffakiyetler elde etseler de stratejik ve operasyonel maksatlarına ulaşamadılar” dedi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise, ABD’nin Ukrayna’ya Rusya’nın hücumlarına karşı koyması için 4 adet daha yüksek hareketli topçu roket sistemi (HIMARS) göndereceğini aktardı.

Sanal olarak gerçekleştirilen Ukrayna Savunma Temas Grubu’nun 4’üncü toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley, Rusya’nın Donbass’taki ilerleyişine değindi.

Milley, “Ruslar son birkaç ayda Donbass’ta kademeli taktik muvaffakiyetler elde etseler de stratejik ve operasyonel amaçlarına ulaşamadılar” tabirlerini kullandı. Donbass bölgesinde Rusya’nın ağır maliyetler karşısında düşük kazanımlar elde ettiğini belirten Milley, “Luhansk, Donbass bölgesinde meydana gelen ezici bir yıpratma savaşı var” dedi.

“DONBASS ŞİMDİ KAYBEDİLMEDİ”

Ukrayna’nın Donbass bölgesini kaybedip kaybetmediğine dair gelen bir soruya karşılık veren Milley, “Hayır, şimdi kaybedilmedi. Ukraynalılar, kazandıkları her bir toprak modülü için Ruslara bedel ödetiyor” dedi. Donbass bölgesinde Ukrayna ordusu ile Rus ordusu ortasındaki mevzilerin birbirine çok yakın olduğunu söz eden Milley, “Bazı günlerde Ruslardan bir yahut iki kilometre uzaklaşabilirsiniz, lakin bundan daha fazlası değil” dedi.

Rusya’nın 90 günlük harekatı boyunca Donbass’ta “çok, çok az” toprak kazandığını söyleyen Milley, bölgedeki çatışmaların çok şiddetli olduğunu söz ederek, “Her 24 saatte bir on binlerce top mermisi ateşlendiğini, her iki tarafta çok sayıda kayıp, çok sayıda yıkım var” dedi.

ABD’NİN UKRAYNA’YA ASKERİ TAKVİYESİ DEVAM EDİYOR

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD’nin Ukrayna’ya Rusya’nın akınlarına karşı koyması için 4 adet daha yüksek hareketli topçu roket sistemi (HIMARS) göndereceğini aktardı.

ABD’nin Ukrayna’ya şu ana kadar 12 HIMARS sistemi sağladığını tabir eden Austin, kelam konusu sistemlerin alandaki istikrarları değiştirdiğini belirtti. ABD’nin Ukrayna’ya yolladığı HIMARS sayısı son sevkiyat ile 16’ya yükselecek.

Austin ayrıyeten, Ukrayna’ya çok namlulu roketatar sistemleri ve topçu bataryaları için mühimmat da göndereceklerini söz etti. ABD, Rusya’nın akınlarının başlamasından bu yana Ukrayna’ya 2.2 milyar doları geçtiğimiz ay olmak üzere toplam 8 milyar dolarlık güvenlik yardımı sağladı.

RUSYA’NIN ÖNCELİĞİ UZUN MENZİLLİ FÜZE VE TOPÇU SİSTEMLERİ

Ukrayna, Batı tarafından tedarik edilen çok namlulu roketatar sistemleri ile 30 Rus lojistik ve mühimmat merkezine başarılı akınlar gerçekleştirdiğini duyururken, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu bu hafta başında generallere, Ukrayna’nın Rus tedarik sınırlarını maksat alan uzun menzilli füze ve topçu sistemlerini imha etmeye öncelik vermelerini emretti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.