Android 12L işletim sistemi dağıtıma çıkmaya başladı

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Android 12 işletim sisteminin üstüne bir adım atan Google, Android 12L sürümü ile çıkışa başladı.

Android 12L işletim sistemi, “L” takısını “Large” kelimesinden alıyor ve direkt olarak büyük ekranlı Android cihazlara odaklanıyor. Burada öncelik ilk aşamada Android tabletler ve sayıları artan katlanabilir telefonlar oluyor. Büyük ekranlardan daha iyi yararlanması için tasarlanan ve buna uygun arayüz özellikleri bulunan 12L, sürpriz olmayacağı üzere Android 12’yle aynı teknik temeli paylaşıyor ve alt uygulama çubuğu temelinde özellikle yan yana çift ekran kullanımını geliştiriyor.

Android tablet ve katlanabilir telefonlar yanında Chromebook’ları da odak noktasına alan sürüm, bugün itibarıyla test için belirli Pixel cihazlar için kullanıma sunulmaya başlandı. Yıl sonunda Google’ın kendi ürünleri yanında Samsung, Lenovo ve Microsoft imzalı cihazlara / cihazlarla geleceği duyurulan Android 12L, Google’ın gelecek hedefleri için önemli bir noktada yer alıyor.

Bu sürüm özellikle katlanabilir telefonlar için önemli durumda ve biliyorsunuz bu cihazların sayısını gün geçtikçe artıyor. Şimdilik ayrı bir seçenek olarak geliştirilen “L” takılı sürümleri ileride ana Android sürümüyle birleştirmesi beklenen Google, Android’i daha fazla cihaza taşımak adına ciddi çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların odak noktasında yeni nesil katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayar modelleri de yer alıyor.

AndroidL Example

Android 12L yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.