‘Atatürk Havalimanı’nda 1 milyar dolarlık kirli oyun’

CHP’li Ali Yetenekli Başarır, Atatürk Havalimanı’nda kirli oyunlar oynandığını kaydederek, TBMM’ye soru önergesi verdi. Tez, “Gerek yıkım etabında gerek teslim etabında yaklaşık 1 milyar dolarlık bir eksiklik var.”

CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır, Atatürk Havalimanı üzerinden AKP’ye yüklendi. Uygulamada kusurlu süreçler ve kanunsuzluklar yapıldığını öne süren Başarır, ilgili bakanlığın yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi verdi. Başarır, “Atatürk Havalimanı’nda kirli oyunlar dönüyor” dedi.

“BUNLAR BİZİM PARAMIZ, HEPİMİZİN PARASI”

Başarır, Atatürk Havalimanı’nı TAV Havalimanlarınca işletildiğini, 2019’da ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne devredildiğini hatırlatarak, “Devredilirken havalimanındaki tüm gereçlerin, tüm teçhizatların dökümü yapılacaktı. 2019’da dönemi gerçekleşirken kontrat kararları doğrultusunda bütün aletlerin bakım ve tamiratlarını gerçekleştirerek kullanılır halde tam olarak teslim edilmesi gerekiyordu. Lakin bugün görünüyor ki gerek yıkım basamağında gerek teslim etabında yaklaşık 1 milyar dolarlık bir eksiklik var. Yıkım etabında bunların kimileri satılmış ve kimileri da teslim edilmemiş durumda. Bunlar bizim paramız, hepimizin parası” diye konuştu.

“SİZ TAV’DAN ATATÜRK HAVALİMANI’NI EKSİKSİZ ALDINIZ MI?”

Yeni Havaalanı için Atatürk Havalimanı’nın kapatıldığını da hatırlatan CHP’li Başarır, “Atatürk Havalimanı Cengiz İnşaat ve ortaklarının yeni havaalanında iş yapması için kapatıldı. Yalnızca yıkımı için yaklaşık 3 milyar TL para harcandı ve orada bulunan 84 milyona ilişkin materyallerin yağmalandığını görüyoruz. Sayın bakan size soruyorum. Siz TAV’dan Atatürk Havalimanı’nı eksiksiz aldınız mı? Tesisatların dökümü yapıldı mı? Buradaki kimi gereçler kaçak olarak alınıp satıldı mı ya da yağma edildi mi? Çıkın bunları söyleyin” tabirlerini kullandı.

CHP’li Başarır, mevzuya ait Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil  Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu yazılı soru önergesi münasebetini ise şöyle özetledi:
“Bilindiği üzere Atatürk Havalimanı, İstanbul Yeni Havalimanı’na verilen yolcu uçuş garantisi kapsamında kapatılmaktadır. Bu konuda ihale yapılmış ve Atatürk Havalimanı’nın yıkımına başlanmıştır. Hem TAV Havalimanları tarafından Atatürk Havalimanı devredilirken hem de yıkım evresinde Atatürk Havalimanı’ndaki aktif ve gayri aktif teçhizatlar hakkında birtakım tezler vardır.”

Başarır’ın yanıtlanmasını istediği soruları şöyle:

– TAV Havalimanları kira konusu tesisi kontrat kararları doğrultusunda DHMİ’ye teslim ederken aktif teçhizatları ve gayri aktif teçhizatların hepsini teslim etmiş midir? Şirket bu teçhizatları teslim ederken mukavele kararları çerçevesinde bütün aletlerin bakım ve tamirlerini gerçekleştirerek kullanılır halde mi devretmiştir? Kontrat kararlarına nazaran kullanılır halde devretmediyse bir cezai süreç uygulanmış mıdır?

-DHMİ tarafından dönem teslim tutanaklarında eksik teçhizatlar belirtilmiş midir? Belirtilmediyse bunların sebepleri nelerdir?

-TAV Havalimanları Atatürk Havalimanı’nı DHMİ’ye devrederken DHMİ çalışanları tarafından tutulan demirbaş listesi var mıdır? Bu demirbaş listesindeki teçhizatların son durumu nedir?

-Atatürk Havalimanı’nın DHMİ tarafından aktif ve gayri aktif teçhizatların listesi tutulurken birtakım teçhizatların el altından satıldığı hakikat mudur? Doğruysa bu satışı gerçekleştirenler hakkında süreç yapılmış mıdır?

-Atatürk Havalimanı yıkılmadan evvel terminallerin içerisindeki teçhizatların akıbeti ne olmuştur? Bu teçhizatlar satılmış mıdır? Satıldıysa kime ve kaç paraya satılmıştır?

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.