Bayram Temizliğiniz Sırasında Konutunuzdaki Bu 7 Noktayı Temizlemeyi Unutmayın

Zemin, tezgahlar, tuvalet ve lavabo: bunlar haftalık olarak yahut daha sık olarak temizlediğimiz şeylerdir. Bu şeyler kirlendiğinde fark etmek kolaydır. Birebir şey kirli çamaşırlar ve tozlu raflar için de geçerlidir. Pekala dikkat etmediğimiz yada göremediğimiz yerler? Bu yüzden konutunuzu temizlerken bu yedi nokta basitçe unutulur.1. DUVARLAR VE SÜPÜRGELİKLER

Evimizde yatay yüzeylerin tozunu sık sık alsak da dikey olanları unutmaya meyilliyiz. Bu sürpriz olabilir, fakat duvarlarınızda da bir toz katmanı var! Perdelerinizi açın ve ışıkları açın, duvarlarda hayli toz olduğunu göreceksiniz. Tüm duvarları temizleyerek başlayın ve süpürgelikleri yaparak bitirin. Bir silgi kullanarak duvarın zirvesinden başlayın ve aşağı inin. Birçok oda için kuru bir bez yahut toz bezi ile toz almak kâfi olacaktır, lakin mutfak ve banyoda hafif nemli bir bez kullanmak isteyebilirsiniz. Bu odalarda havadaki nem tozun biraz daha inatla yapışmasına neden olmuş olabilir.

2. MOBİLYALARIN ALT KISIMLARI

Yatağınızın, kanepenizin ve sandalyelerinizin altında çok fazla toz birikir. Doğal ki, bu şeylerin altını nizamlı olarak süpürüyoruz, fakat mobilyalarınızın alt kısımlarını hiç denetim ettiniz mi? Bu yüzden mobilya modüllerinizi temizlemek için yılda en az iki kere çevirmelisiniz. Bu iş için bir toz bezi yahut elektrikli süpürge kullanın.3. BİTKİLER

Siz de büyük, yeşil konut bitkilerini seviyor musunuz? Çok hoş görünüyorlar ve enerjik bir hava veriyorlar. Lakin büyük bitkiler çok fazla toz topladıkları için orta sıra biraz paklığa muhtaçlık duyarlar. Bitkilerinizi temizlemenin en kolay yolu, onları duşa yahut küvete koymak ve suyla dikkatlice durulamaktır. Bitkileriniz bu metot için çok mu büyük yoksa ağır mı? Öyleyse bitkinin yapraklarını dikkatlice silmek için hafif nemli bir mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

4. DOLAPLAR VE KAPILAR

Çoğu vakit göremediğimiz şeyleri görmezden geliriz, bu da kapıların, dolapların yahut gardıropların üstlerini temizlemeyi ihmal ettiğimiz manasına gelir. Bu nedenle, kapılar, dolaplar ve gardıroplar üzere yüksek yüzeylerin tozunu almak için bir tabure yahut bir merdivene çıkın. Bunu yaparken, duvarlardaki çerçeveleri, lambaları ve vantilatörleri de temizleyin.5. DOLAPLARIN İÇ KISIMLARI

Bir dolabı yahut gardıropu kapatıp içerideki dağınıklığı unutmak çok kolaydır, lakin dağınıklığı gidermek ve dolaplarınızı toplamak zahmete kıymet olabilir. Hiç kimse çok dolu sistemsiz bir dolabı sevmez, değil mi? Dolaptan her şeyi çıkarın ve rafları temizleyin. Burada çok fazla toz toplandığını fark edeceksiniz ve hatta birtakım meyyit böcekler bile bulabilirsiniz. Eşyaları sıralayın ve artık istemediğiniz yahut muhtaçlık duymadığınız şeyleri bağışlayın. Her şeyi düzgün ve nizamlı bir formda geri koyun. Eşyaları saklamak için vakumlu hurçlar da kullanabilirsiniz.

6. HAVALANDIRMA FANLARI

Banyonuzdaki fanı yahut konutunuzun öteki kısımlarındaki fanları en son ne vakit temizlediniz? Bir boşluktan havayı emdikleri için ekseriyetle tozla doludurlar. Merdivene çıkın ve bu fanları güzelce temizle. Pencerelerinizin yanındaki havalandırma deliklerini unutmayın!

7. ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE

Elektrikli süpürgenizi en son temizlediğinizden bu yana ne kadar vakit geçti? Torbayı tertipli olarak değiştirebilir yahut teneke kutuyu boşaltabilirsiniz, lakin nitekim temizliyor musunuz? Aslında bunu her ay yapmanız gerekiyor. Elektrikli süpürgenin bidonunu biraz sabunlu suyla kolaylıkla temizleyebilirsiniz, lakin aygıta geri takmadan evvel güzelce kuruttuğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıyeten filtreleri temizleyin yahut gerekirse değiştirin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.