Birçok vilayette FETÖ operasyonu: 113  kuşkulu hakkında gözaltı kararı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında, örgütün ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) yapılanması’nda yer alan ve ankesörlü/sabit çizgilerden ya da büfelerde şurası kontörlü telefonlardan irtibat kurduğu tespit edilen; 11’i Kara Kuvvetleri, 16’sı Deniz Kuvvetleri, 2’si Hava Kuvvetleri ve 8’i Jandarma Genel Komutanlığı’na mensup 29’u muvazzaf 37 asker, 23’ü darbe teşebbüsü sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olmak üzere toplamda 60 kuşkulu hakkında yakalama kararı verildi.

Bunun üzerine bugün saat 01.00 sıralarında Vilayet Emniyet Müdürlüğü Terörle Çaba Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Vilayet Jandarma Komutanlığı grupları, şüphelilerin gözaltına alınması için İzmir merkezli 26 vilayette eş vakitli operasyon başlattı. Öte yandan, hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerin 1’i Yarbay , 3’ü Binbaşı, 8’i Üsteğmen, 3’ü Teğmen, 14’ü Astsubay ve 8’i Uzman Çavuş rütbesinde olduğu öğrenildi. Operasyon kapsamında, çok sayıda şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

27 BAŞKA OPERASYON GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Öte yandan, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY’ye yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Dairesi Başkanlığı nezdinde kurulan ankesörlü/ kontörlü bilgi havuzu kullanılmak suretiyle 19/11/2019 tarihinden bugüne kadar düzenlenen 26 başka operasyon sonucu, 3 bin 835 kuşkulu hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verildiği, şüphelilerden 2 bin 337’si muvazzaf, 712’si muvazzaf olmayan asker, 831’i darbe teşebbüsü sonrası kapatılan askeri okul öğrencisi olduğu, yakalanan ve gözaltına alınan şüphelilerden bin 646’sının tutuklandığı, 597 şüphelinin ise yararlı itirafçı olması gerekçesiyle hür bırakıldığı bildirildi.

Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Dairesi Başkanlığı nezdinde kurulan ankesörlü/ kontörlü bilgi havuzu kullanılmak suretiyle bugün de dahil olmak üzere toplamda 27 operasyon yapıldığı öğrenildi.

KAMU MAHREM YAPILANMASINA YÖNELİK OPERASYON

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Hataları Soruşturma Ofisince Fetö/Pdy silahlı terör örgütünün kamu mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında; örgüt mahrem imamlarıyla operasyonel gsm çizgi irtibatı olan ve haklarında örgüt üyelik ve iltisaklarını gösteren şahit beyanı, söz, ankesör/ardışık/ periyodik arama, bylock üzere çeşitli kanıtlar elde edilen 21’i vazifede, 1’i istifa, 31’i ihraç olmak üzere toplam 53 kuşkulu hakkında Ankara merkezli 16 vilayette, 24 Mayıs 2022 tarihinden itibaren eş vakitli operasyon yapılması ve gözaltı kararı verildi.

Şüphelilerin yakalanmasına ve Cumhuriyet Başsavcılığına sevklerine yönelik süreçlere Ankara Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Uğraş Şube Müdürlüğü takımlarınca devam edildiği bildirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.