Bursa’da çocuk onkoloji servisinde doktor kalmayınca yeni görevlendirme yapıldı

Osman Çaklı

BURSA – Sosyal medyada Uludağ Üniversitesi Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi’nin Çocuk Onkoloji Kliniği’nin çalışan doktor kalmaması nedeniyle kapatılacağı argüman edildi. Klinikte tabip kalmaması üzerine üniversite tarafından Hematoloji Bilim Dalı’nda birebir vakitte onkolog olan bir doktor görevlendirmesi yapıldı. Savlar üzerine Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, çocuk kliniğinin hizmete devam edeceği açıklamasını yaptı.

Klinikte bulunan iki tabipten biri istifa etti başkası ise geçirdiği kalp ameliyatı nedeniyle tedavi sürecinde. Hususla ilgili telefonla ulaştığımız Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Rıdvan Ali, 25 yatılı hastası bulunan klinikte sıhhat hizmetinin aksamaya uğramadan devam ettiğini, toplumsal medyadaki argümanların asparagas olduğunu söyledi.

Bursa Tabip Odası Lideri Dr. Tufan Kumaş, şimdi tedavi aksamasıyla ilgili bir durum olmadığını lakin istihdam yetersizliğini risk taşıdığını tabir etti.

‘HASTANE KAPANMADI HİZMET DEVAM EDİYOR’

Uludağ Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Çocuk Onkoloji Kliniği’nde istifa eden ve ameliyat olan doktorla birlikte serviste doktor kalmadı. Her gün yüzlerce hastanın muayene için gittiği, 25 hastanın tedavisinin devam ettiği hastanenin kapatılma argümanı, hasta yakınlarını huzursuz etti.

Görüştüğümüz hastane çalışanları, sırada bekleyen onlarca hasta olduğunu anlattı. Ailelerin çocuklarını nereye götüreceğini düşünmeye başladığını söyleyen hastane işçisi, Bursa’da başka onkoloji servislerindeki hastaların da üniversiteye gönderildiğini, hastanedeki yükün fazla olduğunu söyledi.

Hastane Başhekimi Rıdvan Ali, servisin tabibinin olduğunu ve hizmet vermeye devam ettiğini belirtti. Ortaya atılan iddiayı gereksiz olarak kıymetlendiren Ali, “Hastalar hiçbir yere gitmiyor. Rastgele bir hasta alımı ve bakımında eksiklik ya da kısıtlama durumu kelam konusu değildir. Şu an hastanede yatan 25 hastamızın da tedavisi etkin devam ediyor” dedi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz tarafından yapılan açıklamada, üniversite idaresinin devreye girerek yaşanan sorun karşısında tahlil üretildiği kaydedildi:

“Hematoloji Bilim Dalı’ndaki bir arkadaşımızı tıpkı vakitte onkolog olması hasebiyle çocuk onkolojisinde görevlendirdik. Hasta yakınları müsterih olsunlar. Zira sonuç itibariyle burada yönetici olanlar ve onun dışında sıhhat hizmeti verenler vicdan sahibi insanlardır. İşin yalnızca bilim değil, vicdani boyutuyla da ilgilenmek durumundalar. Bilim ve vicdan bir ortaya getirilerek orta yolu bulduk.”

Rektör Kılavuz, ayrıyeten servise destek için takım ilanı açacaklarını bu hususta da yöneticilerden dayanak beklediklerini tabir etti.

‘UZMAN SAYISI AZ YOĞUNLUK RİSKİ VAR’

Mevzuya dair görüştüğümüz Bursa Tabip Odası Lideri Tufan Kumaş, pediatrik onkoloji hastalarını takip eden iki doktorun dışında hasta takibi yapan öbür tabip olmadığına dikkat çekerken, hastanenin hem Bursa hem de etraf vilayetlerden gelen hastalara bakmak durumunda olduğunu söz etti.

Kumaş, Uludağ Üniversitesi Hastanesi’nin bölge hastanesi niteliğinde olduğunu belirtti. Yakın vakitte TUS takımları açıklandığını, pediatride epey boş kontenjan kaldığını hatırlatan Kumaş, kısmın güç olduğunu, uzman sayısının her geçen yıl azaldığını kelamlarına ekledi ve “Şimdiye kadar bir sorun bize yansımadı. Ancak yoğunluk her vakit riski beraberinde getirir” dedi.

‘ŞU ANKİ KRİZ GELECEĞİN GÖSTERGESİ’

Dr. Kumaş, sonuçların nedenlerine bakılması gerektiğine işaret etti.

Tabiplerin özlük hakları ve iş yükünün arttığını söyleyen Kumaş, “Bu branşta çalışan tabip sayısı da çok az. Zira emeğin karşılığı yok. Buraya talep ortadan kalkmış durumda. Şu anda yaşanılan kriz, gelecekte daha makûs bir krizin yaşanacağını gösteriyor” dedi.

Kumaş, üniversite idaresinin aldığı kararı hastaların tedavisinin durdurulmaması üzerine olduğunu lakin, klinikte istihdamın artırılması ve yeni uzmanlar kazandırılmasının olumlu olacağını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.