Ceza mahkemelerinde suça sürüklenen çocuk sayısı arttı

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün istatistikleri dikkate alındığında, “ceza mahkemelerinde suça sürüklenen çocuk sayısı” 2021 yılında 228 bin 895 oldu. Cumhuriyet mevzuya ait, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Lideri avukat Aşkın Topuzoğlu, Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem ve CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ile konuştu.

“NEDENLERİ VARDIR”

Avukat Topuzoğlu, “Bu çocuklar aslında kabahat işlemezler. Çocukları suça iten nedenler vardır. Şayet bir çocuk cürüm işledi savıyla sisteme girmişse aslında bize bildiri veriyor. Diyordur ki ‘bana yardım elinizi uzatın’ Aile mahkemeleri ve başka mahkemeler, aile ve çocuk bağlarını değerlendirirken şayet çocuğun üstün faydası anne babayla görüşmemekse, önlem kararı vermesi gerekiyor” dedi.

“BÜYÜK RİSK”

Prof. Dr. Öktem de “Çocuklara yönelik şiddet, ömür uzunluğu sürecek toplumsal ve sıhhatle ilgili problemlere yol açabilmektedir. Bu örselenmeler, çocukluk devrinde, bilhassa birinci derecede bakıcılardan kaynaklandığında, çocuğun öz hürmetini ve diğerlerine olan inancını olumsuz bir biçimde etkilemektedir” dedi. Öktem, “Araştırmalar ana babaları tarafından reddedilen gençlerin suça yönelmeleri konusunda büyük riskler taşıdığını göstermektedir” tabirlerini kullandı.

“TEK BAŞINA CÜRÜM İŞLEMEZ”

CHP’li Gülizar Biçer Karaca, “Suça sürüklenen çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda hata işlemiş olan çocukların ruhsal meseleleri olan, ekonomik mahrumluk çeken, toplumun kurallarına cevap veremeyen, toplumla bütünleşebilme imkanlarını yakalayamamış, kamu tarafından ihmal edilmiş ve toplumsal dışlanma süreçlerine maruz kalmış anne ve babaların çocukları olduğu tespit edildi. Çocuğun tek başına kabahat işleyemeyeceği, ailevi ve çevresel faktörlerin ve başka sistemlerin çocuğun suça yönelmesine neden olduğu kabul ediliyor” tabirleri kullanıldı.

CHP’NİN PLANI

CHP’li Karaca, “İktidar kâğıt üstünde her şeyi yapıyor, aksiyon planları açıklıyor, fakat yalnızca planda kalıyor. Sorunun tahlili için somut adımlar atılmıyor. Zira iktidarın bakış açısı hak temelli değil” dedi. CHP’nin çocuklara ait yapmak istediği düzenlemelerden bahseden Karaca, “Yargıtay’da ve istinafta çocuğa has daireler kuracağız. Çocuklara has bağımsız mahkeme yapıları oluşturacağız. Çocuk savcılığının ve çocuk izlem merkezlerinin Türkiye’nin her ilçesinde olmasını sağlayacağız. Ceza kanununa nazaran çocuğun cezai ehliyet yaşı 12 olarak temel alınıyor olsa da cezai ehliyet yaşını 15’e yükselteceğiz” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.