CHP’li Yıldırım Kaya: 18 Eylül’de yapılacak olan KPSS şaibelidir

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, adaylara sorulan sorulardan kimilerinin daha evvel yapılan birtakım deneme imtihanlarında sorulanlarla birebir olduğunun ortaya çıkması üzerine iptal edilen 31 Temmuz tarihli Kamu Çalışanı Seçme Sınavı’na (KPSS) ait soruşturmanın akıbetini sordu.

“BİR AN EVVEL, KİMLER BUNUN SORUMLUSU, AÇIĞA ÇIKARTIN”

Kaya, bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  • Kamuoyu aracılığıyla Cumhurbaşkanlığı’na, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na davet yapıyorum. Bu imtihanın sorumluları kimlerdir? Hırsız kimdir? Sorunun çalındığını siz de tespit ettiniz. Devlet Denetleme Heyeti raporlarınızı kamuoyuyla ne vakit paylaşacaksınız? Topluma bunu unutturamayacaksınız. Biz, bu işin takipçisi olacağız. Bu imtihanın sonuçları ve nedenlerinin kimler olduğu ortaya çıkmadan, 18 Eylül’de yapılacak olan KPSS şaibelidir. Bir an evvel, kimler bunun sorumlusu, açığa çıkartın.

NE OLMUŞTU?

Yediiklim Yayınları’nın soru kitapçığındaki 20 sorunun KPSS’de motamot sorulduğu ortaya çıkmış, toplumsal medyadan reaksiyonlar yükselmişti.

ÖSYM, imgeleri paylaşılan sorular hakkında jet bir açıklama yayımlamıştı: “Sosyal medya platformlarında ortaya atılan savların incelemelerimiz sonucunda temelsiz olduğu anlaşılmıştır.”

ÖSYM’ye nazaran ‘asılsız’ olsa da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) inceleme talimatı vermiş, “Gerekli adımlar acilen atılacaktır” demişti. Birebir günün akşamı da ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün’ü misyondan almıştı.

DDK, inceleme kapsamında Ankara başsavcılığına hata duyurusunda bulunmuş, Yükseköğretim Heyeti (YÖK) da inceleme başlatmıştı. Başsavcılık, hata duyurusu üzerine ‘sahtecilik’, ‘kamu aleyhine dolandırıcılık’ ve ‘görevi berbata kullanma’ cürümlerinden soruşturma açmış, Yediiklim Yayınları’nın işyerleri aranmıştı.

Yeni atanan lider Ali Ersoy, 31 Temmuz’da düzenlenen KPSS oturumunun iptal edildiğini, 6-7 ve 14 Ağustos’taki oturumların da ertelendiğini duyurmuştu.

KPSS’DE BİRİNCİ İMTİHAN 18 EYLÜL’DE

ÖSYM, soru sızdırıldığı teziyle iptal edilen Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı’nın yeni takvimini de geçtiğimiz günlerde açıkladı. Yeni takvime nazaran, Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları 18 Eylül’de yapılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.