Çin önderi Şi Cinping’den BRİCS doruğu öncesi Rusya çıkışı

BRICS Başkanlar Doruğu öncesinde düzenlenen iş forumunda konuşan Şi, hegemonya arayışının ve bloklar ortası cepheleşmenin barış ve güvenlik sağlamadığını belirtti.

Şi, “Ukrayna krizi, dünyadaki herkes için yeni bir uyanma daveti. Bu (kriz), bize güç pozisyonunda olmaya duyulan kör inancın, güvenliğini başkalarının güvenliği değerine sağlamaya çalışmanın güvenlik ikileminden diğer sonucu olmayacağını hatırlatıyor.” tabirini kullandı.

Büyük, gelişmiş ülkelerin iktisat siyasetlerinde sorumlu hareket etmesi, izledikleri siyasetlerin olumsuz tesirlerinin ve gelişmekte olan ülkelere getirdiği ağır yükün farkında olması gerektiğine işaret eden Şi, şöyle devam etti:

“Yaptırımların iki ucu sivri kılıç olduğu ve bumerang tesiriyle uygulayanlara ziyan verdiği çok sefer kanıtlanmıştır. Milletlerarası maliye ve para sistemlerindeki hakimiyetini, global ekonomiyi siyasallaştırmaya, kendileri için kaldıraç ve silah olarak kullanmaya çalışanlar, sonunda kendilerine ve başkalarına ziyan verecek, tüm dünyaya felaket getirecektir.”

Şi’nin, yaptırımlara yönelik tenkitlerini Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu BRICS kümesinin tepe toplantısı öncesinde lisana getirmesi dikkati çekti.

MOSKOVA İDARESİNİ GAYE ALAN FİNANSAL YAPTIRIMLAR

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının akabinde ABD, İngiltere, Kanada, AB ve öbür Batı müttefikleri, Moskova idaresini amaç alan ticari ve finansal yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Yaptırımlar kapsamında çok sayıda kurumun ve Rus idareye yakın ismin varlıklarına önlem getirilirken, Rusya bankalar ortası milletlerarası para transferlerinin yapıldığı SWIFT sisteminden dışlanmıştı.

Çok sayıda Batılı ülke, Rusya Merkez Bankasının rezerv ve varlıklarının idaresiyle ilgili süreçleri durdurmuş, Moskova idaresinin rezervlerin büyük kısmına erişimi kesilmişti.

Rus petrol ve doğal gazının değerli alıcısı konumundaki Çin, Ukrayna’daki savaşla ilgili “işgal”, “saldırı” sözcükleri ile “kınama” manasına gelecek sözleri kullanmaktan kaçınmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.