Cumhurbaşkanı Erdoğan Malazgirt’te

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. Yıl Dönümü Kutlama Programı’nda konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başlıkları:

Aziz milletim, sayın Meclis Lideri, MHP’nin değerli Genel Lideri, pahalı konuklar, sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümünde Sultan Alparslan başta olmak üzere Anadolu’yu bize yurt yapan atalarımızı rahmetle yad ediyorum.

Malazgirt çeyrek asır evvel Türklere tekrar aralanan Anadolu kapılarının bir daha kapanmamak üzerine gerisine kadar açılan kapının ismidir. Bu zaferden evvel ecdad Kayseri’Den Konya’ya hatta İstanbul Boğazı’na kadar aslında Anadolu’ya yayılmıştı. Lakin şimdi bu toprakları bütünüyle inançlı ve huzurlu bir belde haline dönüşememişti. Sultan Alparslan, Malazgirt’teki zaferi ile Anadolu’yu bir eman yurdu haline getirmiştir. Bizans ve Selçuklu ordusu Malazgirt’te karşı karşıya geldiğinde İslam dünyasının dört bir yanında Sultan Alparslan’ın ordusu için dua ediliyor.

Bir cuma günü, Sultan Alparslan beyaz elbisesini, ölürsem kefenim olsun deyip, atının kuyruğuna bağlayarak ordusunu atağa kaldırmıştır. Gece yarısına kadar süren savaş, planlar sayesinde mutlak bir galibiyetle neticelenmiştir. Bilek sağlam olunca zafer de bunu izliyor.

Bugün burada cuma namazımızı kılacağız. Ecdadımızın izinde motamot yürüyeceğiz. Malazgirt’i asla unutmayacak unutturmayacağız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.