‘Deprem gerçeği ile yüzleşemedik’

20 bin vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 50 bin insanımızın yaralandığı o kara günün üzerinden 23 yıl geçti, çok müddete karşın, hazırlığa dair yol alınmadı!

TÜRKİYE‘yi derinden sarsan 17 Ağustos büyük Marmara zelzelesinin üzerinden 23. yıl geçti. Resmi sayılara nazaran 20 bin vatandaşın hayatını kaybettiği, 50 bin kişinin yaralandığı, yüzbinlerce yapınını da yerle bir olduğu 7.4 büyüklüğündeki sarsıntı, başta İzmit, Yalova ve Adapazarı olmak üzere Marmara’nın tamamını etkiledi. TMMOB zelzelenin 23. yılında yaptığı açıklamada, “23 yıl geçti ancak zelzele gerçeği ile yüzleşemedik. Afet riski olan yerleşim yerleri taşınmadı, binalar zelzeleye sağlam hale getirilmedi, kent merkezlerinde zelzele toplanma alanları oluşturulmadı, afet sonrası kriz idare senaryoları hazırlanmadı. İmar planları sarsıntıya hazırlıklı kentler yaratmak için değil, kentsel rant için kullanıldı. Ormanlık alanlar ve su havzaları dere yataklarıyla birlikte yapılaşmaya açıldı” denildi.

YAPI KONTROL TİCARİLEŞTİ

Kamusal bir anlayışla yürütülmesi gereken yapı kontrol sisteminin ticarileştirildiği belirtilen açıklamada, “Odalarımız yapı kontrol süreçlerinden dışlandı. İmar Barışı ismi altında hiçbir mühendislik hizmeti almamış 10 milyonun üzerinde kaçak yapı ruhsatlandırıldı. Kentsel dönüşüm ismi altında ise maksadından saptırılarak yandaş inşaat firmalarına kaynak aktarıldı” denildi.

Acının sergisi…

KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi, Marmara Depremi’nin yıldönümü nedeniyle Fevziye Cami önünde sarsıntı standı açtı. Sarsıntıya dair bilgilendirme ve farkındalık oluşturmak emeliyle açılan sarsıntı standında vatandaşlar 23 yıl evvel yaşanan acıyı bugün üzere hissetti.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.