Elektrikli otomobiller için kötü haber

Dünya genelinde son yıllarda git gide artan bir elektrikli araç furyası var. Aslında buna furya demek de çok doğru olmaz çünkü başta Avrupa Birliği olmak üzere birçok örgüt, benzinli ve dizel araç üretiminin tamamen sonlanıp, elektrikli araçlara geçilmesi konusunda bir hayli etkin çalışmalar yürütüyor. Hal böyle olunca da, elektrikli araçların yakın zamanda yollardaki araçların ezici bir çoğunluğunu oluşturacağı düşünülebilir.

Öte yandan bu süreci hızlandırmak ve elektrikli araçları teşvik etmek için pek çok uygulamaya başvuran Norveç, bugünlerde yaptıklarından biraz pişman olmaya başlamış gibi görünüyor. Ülke genelinde elektrikli araçlara tanınan, kdv istisnası, yol geçiş ücretlerindeki indirimler, özel yolların kullanım izni gibi avantajlar, vatandaşların elektrikli araçlara olan ilgisinde patlamaya neden oldu.

Elektrikli otomobiller için kötü haber

Öyle ki, daha önce hiç arabası olmayan ve araba almayı düşünmeyen vatandaşlar bile, elektrikli araçlara yönelmeye başladı. Hal böyle olunca da, ülke genelinde trafik sorunları baş göstermeye başladı. Tabi bu durum da gerek karayolu yönetimini gerekse de Norveç hükümetini alarma geçirdi.

Karayolu yönetimi tarafından hükümete sunulan önerilerde, elektrikli araçlar için tanınan istisna ve muafiyetlerin azaltılması ve bazılarının tamamen kaldırılması çağrısında bulunuldu. Norveç hükümetinin son derece ciddiye aldığı bu öneriler, yakın zamanda uygulamaya konulacak gibi görünüyor. Nitekim hükümet, daha şimdiden elektrikli araçlardan uzun bir süredir alınmayan katma değer vergisi benzeri verginin 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yeniden alınmaya başlayacağını açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.