Esnafın prim ve vergi yükü isyanı

Hükümetin bir mühlet evvel esnafın Bağ-Kur priminde yaptığı yeni düzenlemesi büyük reaksiyon çekti. Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Lideri Talat Dinçer, esnafın artan prim ve vergi yükünün altından kalkamayacağını söyleyerek bu yükün azaltılmasını talep etti.

Hükümetin Bağ-Kur primlerinde bir müddet evvel hayata geçirdiği yeni düzenleme esnafın yansısına yol açtı.

Yeni düzenleme ile 4/b priminin 2 bin 232, yüzde 5 indirimli primin ise bin 908 TL’ye çıkartılması kararına reaksiyon gösteren esnaflar, bunun altından kalkılamayacağını söyledi.

Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Lideri Talat Dinçer, minimum fiyatta yaşanan artışla birlikte kendi primini cebinden ödeyen ve yanında çalıştırdığı çalışanın de SGK yükünü üstlenen esnafa dikkat çekti.

Dinçer, esnafın üzerindeki vergi ve prim yükünün azaltılması için gerekli hibe ve dayanakların bir an evvel devreye konulmasını, ayrıyeten üretim, güç ve ham husus maliyetlerinin azaltılmasını beklediklerini bildirdi.

Talat Dinçer

‘YENİ DÜZENLEME ESNAFI YOK EDECEK’

Dinçer, “Akaryakıt artırımları, üretim, ham unsur, güç ve döviz kurlarındaki artışla birlikte çok sıkıntı günler geçiren esnafımız yeni taban fiyatla birlikte artan SGK prim yüküyle birlikte büsbütün yok olmaya mahkûm edilmiştir” dedi.

Maliyetlerdeki artışın kaçınılmaz olarak esnafın ürettiği mal ve hizmetin fiyatının artmasına neden olduğunu vurgulayan Dinçer, “Önlenemeyen bu fiyat artışları iktisadın istikrarını olumsuz tarafta etkileyerek, işletmelerin daima ve devamlı üretim yapması ve istihdama olan katkısında sorun yaşamamasına neden olmaktadır” diye konuştu.

‘ESNAF ÖNÜNÜ GÖREMEZ HALDE’

“Esnafımız önünü göremez hale geldi. Üretim maliyetlerinde ve fiyatlarda belirsizlik hakim” diyen Dinçer, “Piyasanın ekonomik istikrara gereksinimi var. Yaşanan bu durum hem yatırımların önüne geçiyor, hem de mevcut ekonomik çarkların işleyişinin bozulmasına neden oluyor” dedi.

Dinçer, “Bunun için devletimizden başta üretim, ham husus ve güç maliyetlerindeki artışın önüne geçilmesi, esnaf ve sanatkarların üzerindeki vergi /prim yükünün azaltılması içinde gerekli hibe ve takviyeler için biran evvel yasal düzenlemeler yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

‘AÇIKLANAN DAYANAKLARI DURUMU YETERLİ OLAN ALIYOR’

Mersin Çarşı Esnafları Derneği Lideri Bekir Akgüllü ise, yeni düzenlemenin esnafı içinden çıkılamaz bir düşünce ile karşı karşıya getirdiği söyledi.

Yaşanan ekonomik kahırlar ve pandemi sürecinden son derece olumsuz etkilendiklerini belirten Akgüllü, şunları söyledi:

“Açıklanan takviye ve hibe paketlerini çok önemli bir kısım esnaf alamıyor. Bu hibe ve kredilerinin bütün esnaflarının almasını sağlanması gerekir. Durumu çok yeterli olan esnaf bunlardan yararlanmaktadır.

Ayakta durma çabası veren esnafımız bu yeni düzenleme ile Bağ-KUR ve SGK primlerini ödemesi mümkün görünmüyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.