Fatih Erbakan’dan iktidara: Milyarlık protokol masrafları, milyarlık makam uçakları, on milyonluk zırhlı makam araçları, 3-5 maaş alan bürokratlar…

Yine Refah Partisi Genel Lideri Erbakan, partisinin aylık olağan vilayet liderleri toplantısında gündemi kıymetlendirdi.

Kelamlarına 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı’nı kutlayarak başlayan Erbakan, hükümete sert tabirlerle yüklendi.

Erbakan, “Bugün Türkiye’ye baktığımızda borç, faiz, artırım, enflasyon, yoksulluk, alım gücünün düşmesi ve paylaşımda adaletsizliğin olduğunu açık bir halde görüyoruz. Faize 1 yılda 300 milyar lira ayrılırken ziraî desteklemelere 25,8 milyar lira fakat ayrılıyor. 300 milyar lira faize verilirken milyonlarca EYT’liye yıllık 26 milyar çok görülüyor. İmtiyazlı holdinglere, Cargill’e vergi muafiyeti çıkarılırken vergi borcunun faizini dahi ödeyemeyen çiftçimize, köylümüze haciz getirilmekte, traktörüne el konulmaktadır” dedi.

“HÜKÜMETİN BİR SENEDE 300 MİLYAR DOLAR BULUP ÖDEMESİ LAZIM”

Erbakan şöyle devam etti:

  • Kur Muhafazalı Mevduat hesaplarına yalnızca mart ve nisan aylarında 16 buçuk milyar lira ödeme yapılırken milyarlarca emekliye bayram ikramiyesi 12 buçuk milyar lira verilmiş. Kur muhafazasına verilen ödeme bayram ikramiyesi olarak verilse emekliye bayramda 2 bin 500 TL düşüyordu. Bakan yardımcıları bürokratlar 3,5 maaş alırken ‘Emekliye çift dikiş yaptırmam’ deniliyor. Yalnızca tek bir sayı milletin içinde bulunduğu durumu anlatmaya kâfi. Vatandaşın bankalara olan borcu 20 yılda 6 milyar liradan 1 trilyon 37 milyara çıkmış. Yani 170 misli artmış.
  • Bütün baskılara bütün sıkıştırmalara karşın dolar 16 lirayı aştı. Üretimsizlik, dış ticaret açığı doların yükselmesine sebep oluyor. 4 aylık dış ticaret açığımız 32,5 milyar dolar bu süratle giderse yıl sonu 100 milyar doları aşacak. 190 milyar dolar da vadesi gelen dış borç ödemesi. Yani hükümetin bir senede 300 milyar dolar bulup ödemesi lazım. Dövize olan bu talep döviz kurlarının yükselmesine neden oluyor. Döviz kurları yükselince enflasyon patlıyor zira ithalata bağımlı bir ekonomisin.

“ERBAKAN HOCAMIZ DERS ANLATIRKEN ART BAHÇEDE TOP OYNAYANLARIN ÜLKEYİ GETİRDİĞİ NOKTA”

  • Dövizin yükselmesi birebir vakitte hazinenin de patlaması demek zira Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi’ne ödeme yapmak zorundasın. Dövizin yükselmemesi için aylardan beri art kapıdan döviz bozduruluyordu artık o da kalmadı. Merkez Bankası’nın döviz rezervi eksi 61 milyar dolara inmiş. Tam bir sıkışmışlık çaresizlik hali içindeler. İşte size borç-faiz-çimento iktisadının sonu. İşte Ulusal Görüş’ten uzaklaşmanın getirdiği son. İşte Erbakan Hocamız ders anlatırken art bahçede top oynayanların ülkeyi getirdiği nokta.
  • Milyonlarca minimum fiyatlı açlık hududunun altında hayat savaşı verirken, milyonlarca emekli minimum fiyatın yarısı maaşla geçinmeye çalışırken, milyonlarca genç işsizlikten kırılırken aya gidiyoruz ‘aya sert iniş yapacağız’ diyorlardı. Bir minimum ücretlinin maaşıyla lakin 4 teneke yağ alınabildiği, bir memur maaşıyla 4 kez depo dolduğu vatandaşın elektrik doğalgaz faturasını ödeyemediği bir ülkede Kanal İstanbul muştusu vermişlerdi! Artık de taneyle muz taneyle salatalığın satıldığı bir ülkede vatandaşın ucuz et, ucuz ayçiçek yağı kuyruğunda olduğu bir ülkede bu sefer de aylık 28 bin lira ödemeyle 2 milyon liraya konut sahibi olma imkanını bir müjde olarak sundular.
  • Geçmişte ‘ekmek bulamazsanız pasta yiyin’ diyorlardı artık bunlar da diyorlar ki ‘ekmek alamıyorsanız konut alın.’ Türkiye’de ayda 14 bin lira, 28 bin lira taksit ödeyebilecek kaç kişi var Allah aşkına? Bırak minimum ücretliyi milletvekili müdürler bile bu taksitleri ödemekte zahmet çekerler? Bu milletin asıl beklediği müjde 2023 seçimleri akşamı televizyonlarda bu iktidarın gittiğini ve yerine Ulusal Görüş iktidarının geldiğini görmektir.

“BİZİ EKONOMİK BUHRANA SOKAN ÜÇ SARFİYAT VAR”

  • Borç, faiz, enflasyon, işsizlik, üretimsizlik… Bunların hepsi iktidarın 20 yıldır uyguladığı borç-faiz-vergi iktisadının bir sonucudur. Burada üç tane gelir üç tane de masraf var. Birinci sarfiyat; faiz sarfiyatları. Bu sene 300 milyar dolar faize para verilecek. Faize bu kadar para giderken esnafa, emekçiye, emekliye para kalmaz. İkinci masrafımız; imtiyazlı holdinglere kaynak aktarılmasıdır. Bakınız Rize-Artvin Havalimanı açıldı. Rize ve Artvin’in toplam nüfusu 530 bin, bu havalimanına bir yılda verilen yolcu garantisi 3 milyon. Üçüncü sarfiyatımız de kamudaki israf. Milyarlık protokol masrafları, milyarlık makam uçakları, on milyonluk zırhlı makam araçları, 3-5 maaş alan bürokratlar…
  • Bizi ekonomik buhrana sokan işte bu sarfiyat kalemleri. Yapılması gereken bir sefer kesinlikle denk bütçeyle faiz masraflarının ortadan kaldırılması, ikincisi kamudaki israfın önüne geçilmesi, üçüncüsü imtiyazlı holdinglere kaynak aktarılmasının durdurulması, dördüncüsü de Tekrar Refah Partimizin ortaya koyduğu ‘Milli Kaynak Paketleri’ kitabında belirtilen adımlarla kaynak üretilmesidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.