FIFPro’dan Türkiye dahil 7 ülkeye transfer uyarısı: Gitmeyin!

Uluslararası futbolcular birliği FIFPro, bu yaz transfer devrinde futbolcuları 7 ülkeye transfer olmamaları konusunda uyardı. Bu ülkeler ortasında Türkiye de yer aldı…

Küresel oyuncular birliği FIFPro, bu yaz Çin, Türkiye ve Yunanistan’ın dahil olduğu birçok ülkeye transfer olmamaları konusunda futbolculara ikaz bildirisi yolladı.

FIFPro, “sistematik ve yaygın kontrat ihlalleri” nedeniyle oluşacak risklere değinirken, Çin Futbol Federasyonu nisan ayında yaptığı açıklamada, 31 Aralık’a kadar futbolculara borçlarını ödemeyen tüm kulüplerin küme düşürüleceğini ya da ihraç edileceğini duyurdu.

FIFPro, maaşların ödenmeme probleminin Cezayir, Suudi Arabistan, Romanya ve Türkiye’deki oyuncular için etkin olarak devam ettiğini, Yunanistan’daki ikinci lig kulüplerinin ise borçlarını ödemeden faaliyetlerini durdurduğunu belirtti. Yunanistan’ın oyuncular birliği (PSAP) tarafından Aralık ayında yayınlanan araştırma, ülkedeki kulüplerin toplamda 25 milyon euro’dan fazla ödenmemiş maaş borcuna sahip olduğunu gösterdi.

FIFPro Lideri David Aganzo. | Görsel: FIFPro

İFLAS EDEN KULÜP SAYISI ARTTI

FIFPro’nun açıklamasında, “Romanya’da iflas prosedürlerine giren kulüplerin sayısının artması, oyuncular için önemli sonuçlar doğurmaya devam ediyor ve onları tazminat alma bahtı az yahut hiç olmayan iflas prosedürlerine zorluyor” tabirlerine yer verildi.

MAHKEME SÜRECİ HIZLANACAK

FIFA, ödeme yapılmayan oyunculara yardım etmek için bu yıl 4 milyon dolar’lık bir ölçü yardım sunmak için FIFPro ile mutabakat yapmıştı. FIFA, alacaklarına karşı Zürih’te dava açan futbolcular için yasak süreci hızlandırmaya çalışıyor. Davalar ekseriyetle CAS’a (Spor Tahkim Mahkemesi) gidiyor ve çözülmesi aylar yahut yıllar alabiliyor.

LİBYA’DA MAHSUR KALAN FUTBOLCULAR

FIFPro ayrıyeten, Libya’ad mahsur kalan yabancı oyuncus sayısındaki artıştan tasa duyduğunu ve onları istihdam eden kulüplerin “ayrılmak için ilgili evrakları sağlamayı reddettiğini” söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.