Global piyasalarda iştah Çin’in paketiyle arttı

Çin teşvik paketi son devirde düşük seyreden risk iştahını bilhassa Asya Pasifik’te canlandırdı. MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 0,5 yükseliyor.

Hong Kong’da tropik fırtına uyarısı sebebiyle sabah saatlerinde süreç gerçekleşmezken, Japonya ve Çin endeksleri yeşil.

Amerikan vadelileri de bugün artıda. Nasdaq 100 ve S&P 500 vadelileri yüzde 0,3 artış kaydediyor. Powell öncesi ABD tahvillerindeki düşüşe bir modül orta verilse de 2 yıllık getiri yüzde 3,40’a, 10 yıllık ise yüzde 3,10’a yakın süreç görüyor. Dolar bugün birçok para ünitesine karşı paha kaybederken Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 düşüyor.

Çin’de yürütmenin başı olan Devlet Kurulu Çarşamba günü 1 trilyon yuanlık (146 milyar dolar) 19 unsurluk siyaset paketini açıkladı. Pakete nazaran devlet bankalarına altyapı projelerine yatırım yapmaları için 300 milyar yuan sağlanacak. Mahallî otoritelere de 500 milyar yuanlık özel tahvil imkanı getirilecek.

Avrupa ve İngiltere para siyasetine yönelik fiyatlamalar

Avrupa ve İngiltere’de artan güç maliyetleri, bunun sonucunda enflasyondaki düşüşün ufukta gözükmemesi sebebiyle piyasa aktörleri Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere Merkez Bankası’ndan (BOE) daha sert faiz artışlarını fiyatlıyor.

Para piyasalarında birinci defa Çarşamba günü AMB’nin ekim toplantısı için 100 baz puanlık faiz artışı yapılması fiyatlandı.

İngiltere Merkez Bankası’nın ise yıl sonuna kadar faizi ikiye katlayıp yüzde 3,5’e yükseltmesi bekleniyor. Son 40 yılın doruklarında seyreden enflasyonun Avrupa’da güç maliyetlerinin yeni tepelere çıkmasıyla yine yükseleceği kaygısı daha sert faiz artırım fiyatlamalarına yol açıyor. Mizuho Stratejisti Peter Chatwell enflasyonda gücün en değerli faktör haline geldiğini, ithalat maliyetinin artmasının euro ve sterlinde olumsuz tesir yarattığını belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.