Gümrüklerde kaçak eşyalara geçit yok: Yakıt deposundan kestane balı çıktı

Ticaret Bakanlığı Gümrük Koruma gruplarınca son günlerde gerçekleştirilen operasyonlarda, klarnet kamışından gitar teline, cilt temizleme aygıtlarından insan saçına, tespihten tıraş bıçağına kadar çeşitli ticari kaçak eşyalar ele geçirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, Gümrük Koruma grupları gerçekleştirdikleri operasyonlarda farklı yakalamalara imza atarak kaçakçılara geçit vermiyor.

Yapılan birinci operasyonda, Antalya Havalimanı’nda Antalya Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü takımlarının risk tahlilinde kuşkulu bedellendirilen yabancı asıllı bir yolcu takibe alındı. Kuşkulu yolcuya ilişkin valiz x-ray denetiminden geçirilirken, fiziki denetimde çikolata içerisinde gizlenmiş macun esrar ele geçirildi.

Klarnet kamışı ve yüz bakım cihazları

Başka bir operasyonda, Gümrük Koruma grupları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda riskli olarak bedellendirilen yolcuya ilişkin valizi x-ray denetimine tabi tuttu. Yapılan tarama sonucunda kuşkulu yoğunluğa rastlayan koruma grupları, fiziki aramada 1000 klarnet kamışı ele geçirdi. Tekrar öbür bir yolcuya ilişkin valizde de profesyonel yüz bakım aygıtları tespit edildi.

Edirne Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü takımlarınca de Kapıkule Hudut Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmak üzere gelen bir kamyonet riskli kıymetlendirilerek x-ray denetimine tabi tutuldu. Kuşkulu yoğunluk tespit edilen noktalarda aracın doğal boşluklarına binlerce tıraş bıçağı gizlendiği tespit edildi.

Yakıt deposunda kestane balı

Bir öbür operasyonda da Sarp Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü gruplarınca, Sarp Hudut Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen minibüste yapılan aramada aracın yakıt deposuna gizlenmiş kestane balı ele geçirildi. Yeniden Sarp Gümrük alanında yapılan 2 başka operasyonda 4 kilo 500 gram yükünde insan saçı ve 400 Rus taşı tespih ele geçirildi.

Gerçekleştirilen son operasyonda da riskli görülerek aranan bir tırda yasal yükün ortasına gizlenmiş halde 4 bin 500 gitar teli saptandı.

Gümrük Koruma takımlarınca gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili soruşturmalar cumhuriyet başsavcılıkları nezdinde devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.