İngiliz basını: Erdoğan’ın bu sefer latifesi yok!

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği noktasında olumsuz kanaatte. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha evvel lisana getirdiği üzere, bilhassa İsveç idaresinin PKK’ya karşı sergilediği tavır, müttefiklik anlayışına uzak bir yerde duruyor. Stockholm idaresinin, eli kanlı terör örgütünün sesi ve hamisi olma yolunda attığı adımlar Türkiye tarafından reaksiyonla karşılanırken, kelam konusu adımlar nedeniyle Türkiye İsveç’in NATO üyeliğine sıcak yaklaşmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kaanatini geçtiğimiz günlerde bir kaç defa lisana getirirken, memleketler arası basın Türkiye’nin haklı taleplerini manşetlerine taşıyor. Daha evvel İskandinav basınında da bu durumla ilgili haberler yayımlanırken, İngiltere’nin en itibarlı gazetelerinden Financial Times ile ilgili çarpıcı bir yazı kaleme alındı.

İNGİLİZ BASINI: ERDOĞAN’IN LATİFESİ YOK

Londra merkezli Financial Times gazetesi, Lider Erdoğan’ın NATO’ya yeni üyelikleri engelleme istikametindeki açıklamalarının ciddiye alınması gerektiğini yazdı. “Erdoğan, Nordik ülkelerinin NATO üyelikleri konusunda latife yapmıyor” başlıklı haberde, Türiye’nin, İsveçli yetkililerin, terör örgütününüst seviye isimleriyle görüşmelerine kızgın olduğu aktarıldı.

İSVEÇ BASINI: ERDOĞAN HAKLI

Öte yandan İsveç’in Dagens Industri gazetesinin siyaset editörü PM Nilsson da, Türkiye’nin ülkesinin NATO üyeliğine karşı çıkarken haklı münasebetleri olduğunu belirtmişti.

İsveç ve Finlandiya’nın Brüksel’de NATO’ya üyelik başvurusu ve Türkiye’nin tavrına ait kaleme aldığı köşe yazısında, “Temel sorun, Türkiye’nin İsveç karşısında haklı münasebetinin bulunması” değerlendirmesinde bulundu.

Toplumsal Demokrat Partinin, Magdalena Andersson’un Başbakan seçilmesindeki ön şartının bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh ile yaptığı “anlaşma” olduğunu belirten Nilsson, şunları tabir etti:

“Bu muahede tuhaf olduğu kadar da anayasaya karşıt bir mutabakattı. Mutabakat Suriye’de YPG/PKK ile iş birliğini derinleştirmek içindi. Bu mutabakat, İsveç’in Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak tanımladığı YPG üzerinden, dış siyasetini tek bir milletvekilinin dikte ettiği manasına gelir. Savunulamaz olan bu muahede Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin belirttiği üzere Türkiye açısından bir ‘yanlış anlama’ olmadığını açıkça gösteren bilinen ve yayınlanmış bir gerçektir” ifadesini kullandı.

PKK İLE ALAKALAR

İsveç’te Toplumsal Demokrat Parti başkanı Magdalena Andersson 29 Kasım 2021’de parlamentoda yapılan oylamada, tek oy farkla Başbakan seçilmişti.

Oturum öncesi konuşma yapan çok sağ İsveç Demokratlar Birliği Partisi önderi Jimmie Akesson, Toplumsal Demokrat Partinin hükümeti kurmak için terör örgütü PKK ile müzakere yürüttüğünü söylemişti.

Akesson, müzakerenin bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh aracılığıyla yapıldığına dikkati çekerek, “Sosyal Demokrat Partinin hükümeti kurmak için Kakabaveh aracılığıyla terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD ile yakın bağlantıya gireceğini gördük” tabirini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.