İran’da birinci maymun çiçeği hadisesi

İran’da maymun çiçeği virüsünde birinci hadise açıklandı.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars, ülkenin Ahvaz kentinde 34 yaşındaki bir bayanın maymun çiçeği virüsüne yakalandığını duyurdu.

Testi olumlu çıkan bayanın karantinaya alındığı belirtildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

“Maymun çiçeği”, enfekte biriyle yakın temas yahut cinsel münasebet halinde bulaşıyor. Virüs, bedene, deri üzerindeki yara ve çatlaklardan, teneffüs yoluyla ya da ağız, burun ve gözden giriyor. Virüs, maymun, fare, sincap üzere enfekte hayvanlarla temas ile de bulaşıyor. Kıyafet ya da yataktan da geçmesi mümkün.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELER?

Hastalık yüksek ateş, baş ağrısı ve kaşıntıyla başlıyor. Terleme, sırt ve kas ağrısı, halsizlikle seyrediyor. Döküntüler ekseriyetle evvel yüzde görülüyor, sonra bedene yayılıyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Vakaların birçok hafif geçiyor. Çocukluk hastalığı olarak bilinen “su çiçeğine” benziyor. Hastalar 14 ile 21 gün içinde resen güzelleşiyor. Bazen ağır hadiselere rastlanabiliyor. Batı Afrika’da vefatla sonuçlanan hadiseler olduğu biliniyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MI?

Maymun çiçeğinin tedavisi yok. Salgınlar enfeksiyonla çaba sistemleriyle denetim altına alınabiliyor. Çiçek aşılarının maymun çiçeğini önlemede yüzde 85 tesirli olduğu biliniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.