İsveç ve Finlandiya’dan Türkiye’yle mutabakat iletileri: Bir adım ileri

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı dörtlü görüşme sonrası varılan güvenlik mutabakatıyla ilgili taraflardan açıklamalar yapıldı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Twitter hesabından “Bir adım ileri” diyerek bahisle ilgili açıklamasına yer verdi. Açıklamada, “Madrid’de, NATO Tepesi başlamadan evvel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in moderatörlüğünde kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik” denildi.

Niinistö, “Bu görüşme sonucunda dışişleri bakanlarımız, Türkiye’nin bu hafta Madrid Tepesi’nde Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma davetini destekleyeceğini teyit eden üçlü bir muhtıra imzaladılar. NATO’ya katılma gayemizin somut adımları, önümüzdeki iki gün içinde NATO müttefikleri tarafından kararlaştırılacak, fakat bu karar yakın” açıklaması yaptı.

Varılan mutabakatın “Finlandiya, İsveç ve Türkiye’nin birbirlerinin güvenliğine yönelik tehditlere karşı tam dayanaklarını artırma taahhüdünü” içerdiğini kaydeden Finlandiya Cumhurbaşkanı, “Türkiye, geçtiğimiz haftalarda terör tehdidi konusundaki telaşlarını lisana getirdi. Finlandiya bu telaşları daima olarak ciddiye almıştır. Finlandiya, terörizmin tüm biçimlerini ve tezahürlerini kınıyor. Bir NATO üyesi olarak Finlandiya, NATO’nun terörle çaba dokümanlarına ve siyasetlerine büsbütün bağlı kalacaktır” dedi.

‘İŞBİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ’

Niinistö, açıklamasının devamında “Terörle çaba, silah ihracatı ve hatalıların iadesi konusundaki işbirliğimizi geliştirirken, Finlandiya doğal olarak kendi ulusal mevzuatına nazaran çalışmaya devam ediyor. Finlandiya’nın NATO üyeliği yolundaki bu evreyi tamamlamaktan memnunluk duyuyorum. Artık burada, Madrid’de gelecekteki müttefiklerimizle Finlandiya’nın NATO’daki rolü hakkında verimli konuşmalar yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

‘İSVEÇ’İN GÜVENLİĞİ İÇİN DEĞERLİ BİR ADIM’

İsveç Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Türkiye ile imzalanan muahede İsveç ve İsveç halkının güvenliği için kıymetli bir adımdır. Finlandiya ve İsveç, tüm NATO’nun güvenliğine katkıda bulunacaktır” sözleri yer aldı.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada ise “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un iştirakleriyle Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında, üç ülkenin başkanlarının huzurunda üçlü memorandum imzalandı” denildi.

Dörtlü görüşmeye katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Twitter hesabından “Finlandiya ve İsveç’in artık NATO’yla birleşmesinin önünü açan bir muahedemiz var, liderlere bu tarihi kararı mümkün kıldığı için teşekkür ederim” açıklaması yaptı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.