Kan kümesi A olanlar için korkutan araştırma: Risk çok daha yüksek

ABD’de yapılan bir araştırma kan kümesi A olan insanların kimi hastalıklara yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kan kümesi A olan bireylerin hastalanma ve önemli rahatsızlıklara yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Marylan Üniversitesi’nde vazifeli bilim insanları, kan kümesi A olan bireylerin 60’ıncı yaş gününden evvel beyin kanaması geçirme riskinin öteki kan kümelerine sahip bireylere nazaran 5 kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Tıp mecmuası Neurology’de yayınlanan araştırmada erken beyin kanaması geçirme riskinin kan kümesi A olan şahıslarda daha ağır olduğu belirtildi. Bilim insanları kan kümesi A olan bireylerden sonra kan kümesi B olanların geldiğini aktarırken, kan kümesi 0 olanların riskinin ise daha düşük olduğunu tespit etti.

“SEBEBİNİ BİLMİYORUZ”

Araştırmayı yürüten nöroloji profesörü Dr. Steven Kittner, “Henüz A kan kümesinin neden riski artırdığını bilmiyoruz lakin bunun damarları tıkayan faktörlerle ile ilgili olması olası” yorumunu yaptı.

İngiltere’de her yıl 100 bin insanın beyin kanaması geçirdiğini söyleyen Dr. Clare Jonas, “Beyin kanaması genelde yaşlı insanlarda yüksek tansiyon ya da damarlardaki tıkanmadan meydana geliyor. Genç yetişkinlerde meydana gelen beyin kanamasının sebebi şimdi anlaşılmadı” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.