Keykubadiye Sarayı’ndaki 800 yıllık su kanalları

Sultan I. Alaeddin Keykubad’ın yaz aylarını geçirdiği, Moğolların Kayseri’yi istilası sırasında yıkılan sarayın kalıntılarını gün yüzüne çıkarmak için çalışmalar sürüyor.

Kayseri Şeker Fabrikası toprağında devam eden hafriyat çalışmalarında sarayın faklı devirlerde de kullanıldığı belirlendi.

AA’da yer alan habere nazaran; Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Kısmı Öğretim Üyesi ve Hafriyat Heyeti Lideri Prof. Dr. Ali Baş, çalışmaların tonozlu yapı etrafında devam ettiğini söyledi.

Kazılarda kıymetli buluntulara rastladıklarını anlatan Baş, bilhassa ortaya çıkarılan “divanhane” kısmının kendilerini çok heyecanlandırdığını söz etti.

Yerleşim yeri olduğunu gösteren emareler

Prof. Dr. Ali Baş, “Yaptığımız hafriyat çalışmaları sırasında farklı devirlere ilişkin duvarlar, döşemeler, tandırlar ve Osmanlı’nın son periyotlarında yaygın olarak kullanılmaya başlanan lüleler (tütün çubuğu) ortaya çıkıyor. Onların ortaya çıkmış olması bize buradaki hayatın Selçuklu sonrasında da devam ettiğini gösteriyor. Bilhassa 17. yüzyıldan itibaren tütünün Osmanlı’ya girdiğini yahut 18. yüzyılda yaygınlaştığını biliyoruz. Ağır olarak bulunması burada en azından geç periyotta bir yerleşmenin olduğunu bize göstermektedir.”

“Çok sayıda su yolu var”

Baş, tonozlu yapı etrafındaki hafriyat çalışmalarında su sistemiyle ilgili çok fazla dataya ulaştıklarını vurgulayarak, “Neredeyse yer künklerle su yollarıyla bir ağ üzere örülmüş durumda. İleriye yönelik yapacağımız çalışmalarda suyun nereden geldiğini, nasıl taksim edildiğini gösteren bilgilerle karşılaşırsak bununla ilgili olarak daha farklı şeyler söyleme imkanımız olabilecektir” diye konuştu.

“Çalışmalarla ortaya koyabileceğiz”

“Mesela kimilerinin çapı küçükken, kimilerinin çapları çok daha büyüktür. Alışılmış bunların kullanım gayesinin pak suyun getirilmesi yahut pis suyun atılmasıyla ilgili olduğunu söyleyebiliyoruz. Bilhassa tonozlu yapının ardında bir merkezde ağır olarak bu künklerin farklı istikametlere dağılmış olması, oraya yakın bir ünitede güya bu türlü bir su dağıtım sisteminin olduğunu gösterecek formda bilgi sunuyor. Bunu alışılmış ileriki çalışmalarda lakin ortaya koyabileceğiz. Kesin olarak şimdilik bir şey söylemek güç. Bilhassa bu kısımda çok sayıda su yolu var diyelim. Yani künklerle suyun farklı yerlere kanalize edildiğini görüyoruz.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.