Kolombiya’da yarım yüzyıllık çatışma raporu: 30 bin çocuk askere alındı, 110 bin kişi kayıp

Başkent Bogota’daki Jorge Eliecer Gaitan Tiyatrosu’nda konuşan Hakikat Komitesi Lideri Francisco de Roux, Kasım 2018’den bu yana yapılan araştırmalar sonucunda oluşturulan raporu paylaştı.

Roux, Kolombiya ve 27 ülkede, 14 binden fazla şahısla görüşme gerçekleştirdiklerini, ayrıyeten hem çatışma mağdurları hem silahlı uğraşa karışan 27 bini aşkın kişinin de sözünü aldıklarını söyledi.

Rapora nazaran, 110 binden fazla kişinin kaybolduğunu, 15 yaşından küçük 30 bin çocuğun askere alındığını vurgulayan Roux, 6 bin 402 kişinin ise yargısız infaz mağduru olduğunu bildirdi.

Kolombiya’nın yeni cumhurbaşkanı Gustavo Petro ve yardımcısı Francia Marquez’in süreci devam ettireceklerine inandıklarını lisana getiren Roux, “60 yılı aşkın müddettir devam eden bu çatışmanın gerçeğini 3,5 yıl içinde aydınlatmak, kurbanları onurlandırmak, bir ortada yaşamayı sağlamak ve bu acıların tekrarlanmaması için bir vazife edindik.” tabirini kullandı.

“HALKIMIZ, SON 5 YILDIR EN SAKİN PERİYODUNU YAŞIYOR”

Roux, raporun hazırlanmasında, mağdurlarla dayanışma ve milletlerarası toplumun barış sürecine verdiği dayanağa değinerek, ülke içinde ve dışında takviye gördüklerini belirtti.

Kasım 2016’da Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yapılan barış muahedesinin büyük bir yarar olduğunu anlatan Roux, “Kurbanları dinlemek, savaşa götürülen çocuklar, kayıp insanların araştırılması, toplu mezarlar, aşağılanan binlerce bayan ve katledilen çocuklar bizi dehşetli halde sarstı. Halkımız, yarım asır sonra son 5 yıldır en sakin devrini yaşıyor.” dedi.

“RAPOR, SADECE ŞİDDETİN GEÇMİŞİNE IŞIK TUTMAKLA KALMIYOR”

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de raporun sunulmasının Kolombiya için tarihi bir an olduğunu söyledi.

Gerçeğin mağdurlar ve toplum için zapt edilemez bir hak olduğunu kaydeden Bachelet, “Rapor, sırf şiddetin geçmişine ışık tutmakla kalmıyor, tıpkı vakitte Kolombiya’da herkes için barışın geleceğini inşa etmek ismine muhtaçlık duyduğu kesimleri bir ortaya getirmeye yardımcı olacak.” diye konuştu.

Öte yandan düzenlenen aktifliğe Kolombiya’nın yeni cumhurbaşkanı Petro ile yardımcısı Marquez de katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.