Kuzey Kore’de Covid-19 kesin olarak denetim altında

Covid-19, yalnızca Türkiyeyi değil tüm dünya ülkerini tesiri altına aldı.

Dünya genelinde 589 milyonu aşkın bireye bulaşarak yaklaşık 6.5 milyon insanın vefatına neden olan Covid-19 virüsünün birinci olayını yaklaşık 2 yılın akabinde resmi olarak doğrulayan Kuzey Kore’den yeni salgın açıklaması geldi.

Salgın kontrol altında

Devlet Denetimindeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), geçen hafta boyunca yeni Covid-19 olayı doğrulanmadığını belirterek, salgının kesin olarak denetim altına alındığını duyurdu.

“Salgınla uğraş durumu kesin bir istikrar evresine girmiştir”

İHA’nın haberine nazaran; yayınlanan haberde ise şu tabirlere yer verildi:

“Geçen hafta boyunca yeni ateş olaylarının bildirilmemesi ve ülke genelinde tedavi gören tüm hastaların uygunlaşması nedeniyle, salgınla uğraş durumu kesin bir istikrar etabına girmiştir.

Tüm dallar ve üniteler, devletin salgınla uğraş siyasetinin ve tedbirlerinin uygulanmasında harikalığı sağlamak için eforlarını iki katına çıkarmakta ve Kore usulü salgınla gayret sistemini daha da geliştirmek için çalışmalarını bütünsel olarak sürdürmektedir.”


Vaka sayısı açıklaması

Kuzey Kore Salgın Tedbire Merkezi’nden dün yapılan açıklamada, salgın başından bu yana kayda geçen toplam olay sayısının 4 milyon 772 bin 813 olduğu açıklanmış, toplam hasta sayısının yüzde 99.98’ine tekabül eden 4 milyon 772 bin 739 kişinin büsbütün güzelleştiği belirtilmişti. Meyyit sayısına dair aktüel bir bilgi ise paylaşılmamıştı.

İlk vaka geçtiğimiz 12 Mayıs’ta açıklanmıştı

Covid-19 salgının başından bu yana ülkedeki hiçbir enfeksiyonu resmi ağızdan doğrulamayan Kuzey Kore, birinci hadisenin geçtiğimiz 12 Mayıs’ta Pyongyang’da kayda geçtiğini açıklamıştı.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.