Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu:

Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İki ülke ortasındaki bağlantılara büyük ehemmiyet verdiğini belirten Rinkevics “Türkiye, ekonomik ve siyasi diyaloglar açısından da Letonya’nın çok değerli bir müttefiki ve ortağı. Sistemli biçimde yürüttüğümüz diplomatik diyaloğumuz var, siyasi istişarelerimiz de devam ediyor. Bu ziyaret vesilesiyle de görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Tıpkı vakitte önümüzdeki günlerde en üst seviyede temaslarımız devam edecek” sözünü kullandı.

Rinkevics, Letonya’da ekimde, Türkiye’de de gelecek yıl seçimlerin olacağına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Bu gelişmelerin akabinde iş birliğimiz, birlikteliğimiz daha da değerli hale gelecek. Türkiye’deki dostlarımıza öncelikle olarak teşekkürlerimizi sunmak istiyorum. Türkiye’yle bilhassa Afgan vatandaşların, NATO çerçevesinde yürütülen operasyonda desteklenmesi konusunda çok âlâ iş birliğimiz oldu.”

Covid-19 salgınının akabinde turizm bölümünün olağana dönmesiyle iki ülkenin iş birliği konusunda yüksek potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Rinkevics, sanayi kesimindeki iş birliğine de büyük kıymet verdiklerini lisana getirdi.

“TAHILLARIN, UKRAYNA’DAN İHRACI GLOBAL AÇIDAN DA BÜYÜK EHEMMİYET TAŞIYORDU”

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler (BM) ile Rusya, Ukrayna ortasındaki tahıl ticaretiyle ilgili yürütülen görüşmelerde çok kıymetli rol oynadığına işaret eden Rinkevics, “Bu görüşmeler, böylece sonuca ulaştırıldı. Tahılların, Ukrayna’dan ihraç edilebilmesini sağlamak yalnızca bölge açısından değil global açıdan da çok büyük değer taşıyordu. Milletlerarası kuruluşlar nezdinde de iş birliğimizi devam ettirmeyi dilek ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Rinkevics, Türkiye ile Letonya’nın Madrid’de yürütülen NATO Tepesi’nde görüşmeler gerçekleştirdiğini aktararak, “Bu tepede alınan kararların, yapılan görüşmelerin Baltık bölgesinin güvenliği açısından çok büyük ehemmiyet taşıdığını biliyoruz. Türkiye’nin oynadığı rolü takdirle karşılıyoruz. İsveç ve Finlandiya’nın da NATO’ya alınacak olması çok değerli bizim için. Onların (NATO’ya) iştiraki yalnızca bölgesel güvenlik çerçevesini değiştirmekle kalmayacak güvenlikle ilgili gücümüzü de artırmış olacak” diye konuştu.

“GEÇTİĞİMİZ 6 AYDA AVRUPA TOPRAKLARINDA YAŞANANLAR KATİYETLE KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Rinkevics, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) münasebetlerine yönelik iki taraf ortasında açık bir diyaloğun yürütülmesinin çok ehemmiyet taşıdığına dikkati çekerek, “Siz, Dışişleri Bakanlığı misyonuna getirilmeden evvel AB Bağlarından Sorumlu Devlet Bakanı’ydınız. O günden bugüne AB-Türkiye alakaları bakımından çok şey değişmedi. Ancak umuyoruz ki; Avrupa Birliği ve Türkiye ortasındaki bağlar, gelecekte gelişerek devam edecektir” sözlerini kullandı.

Ukrayna-Rusya’nın, Letonya ve Baltık ülkeleri tesirine değinen Rinkevics, “Geçtiğimiz 6 ayda Avrupa topraklarında yaşanan bu olaylar mutlaka kabul edilebilir değil. Baltık devletleri olarak bizim de Rusya Federasyonu’yla çok uzun, çok da acılı ne yazık ki bir geçmişimiz var. Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’da attığı adımlar, Sovyet işgali periyodu, 1940 devrinde yaşananlara çok benziyor” dedi.

Rinkevics, Ukrayna’nın egemenliğini ve Rusya’nın taarruzlarına karşı kendini müdafaa etme hakkını savunduklarını vurgulayarak, “Öncelikli olarak; Ukrayna’ya her türlü takviyesi mülteciler, mali, askeri ve savunma açısından takviyesi sunmaya hazırız. Rus vatandaşlarına yönelik yalnızca ekonomik yaptırımların değil aslında Schengen Vize yaptırımlarının da uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

“SAVUNMA ENDÜSTRİNDE İŞ BİRLİĞİNE BÜYÜK KIYMET ATFEDİYORUZ”

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşındaki duruşunu büyük takdirle karşıladıklarını belirten Rinkevics, şunları söyledi:

“NATO’nun Rusya’nın ortaya koyduğu güvenlik tehditleriyle güvenliklerini karşılamak bakımından Baltık devletlerinde ve Polonya’da genel prestijiyle da doğu bloğunda varlığının artırılması çok değerliydi. (Türkiye ile) Savunma sanayindeki iş birliğimize de çok büyük değer atfediyoruz. Bu çerçevede bizim tarafımızda çok büyük ilgi kelam konusu. Yalnızca Türkiye’deki savunma sanayinden satın alımlar yapılması bakımından değil ortak iş birliği yürütülmesi bakımından da ilgimiz büyük.”

BM üzere milletlerarası kuruluşlar nezdinde Türkiye-Letonya’nın birlikte duruş sergilemesinin, besin güvenliğinin sağlanmasının değer arz ettiğini lisana getiren Rinkevics, şunları kaydetti:

“Türk mevkidaşımla son gelişmeleri paylaştık. Kendi görüşlerine çok büyük bir ehemmiyet atfediyorum. Ben de kendi durumumuzla ilgili gelişmeleri paylaştım. NATO müttefikleri olarak birlikte bir duruş sergilememiz, Rusya’nın ortaya koyduğu zahmetleri karşılamamız çok değerli. Bu çerçevede bir yandan da en üst seviyede siyasi temaslar gerçekleştiriliyor. Aldığım bilgileri de takdirle karşılıyorum. Büyük gayesi gözden kaçırmamamız gerekiyor. Rusya’nın akınlarının önünde durmamız gerekiyor. Ortak ulusal ve bölgedeki güvenlik çıkarlarımızı müdafaamız gerekiyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.