MHP’li Oktay Vural: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yenilenmeli, sağlıklı işlemiyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Küme Başkanvekilliği vazifesinden istifa ettiği, faal siyasette yer almayan Oktay Vural, “2023 yılı çok kıymetli. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı başlıyor. Geçmişteki parlamenter sistemin çok sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bugünkü eko-sistemin, yenilenmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Lakin sıkıntı yasama, yürütme ve yargının düzenlendiği bir sistem boyutu ötesinde ele alınmalıdır. Bundan evvelki sistemin de sağlıklı çalıştığını kimse söyleyemez. Ben o sistem içerisinde siyaset yaptım. Maalesef Türkiye daima sistem tartışması içinde…” dedi.

Halen MHP üyesi olan lakin MHP küme başkanvekilliğinden istifa ettiği Haziran 2016’dan bu yana faal siyasette yer almayan Oktay Vural, mevcut sistemin bir evvelki sistem üzere sağlıklı işlemediğini, yenilenmesi gerektiğini belirtti.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’yla gerçekleştirdiği röportajda Vural, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin de evvelki sistemin de sağlıklı olmadığını, ikisinin de “diyalog ve uzlaşma arayışı”ndan mahrum olduğunu belirtti.

Vural, iktisatta ve adalette daima ıslahatlarının yapıldığını, lakin “sistemin sonuçları itibariyle” daima yeni sıkıntıların çıktığını vurguladı. Partisi MHP’nin ve Cumhurbaşkanı’nın da sistemin ıslahatlara gereksinimi olduğunu belirttiğini söyleyen Vural, mevcut parlamentonun fonksiyonsuz olduğunu söz etti.

Oktay Vural’ın röportajından satır başları şöyle:

Nasıl bir tablo öngörüyorsunuz?

“Mesele iktidar yahut muhalefet değil.. Gençler bir gelecek hikayesi arıyor.

Türkiye’de daima olarak reformlardan bahsediyoruz. Kaç kez adalet ıslahatı yaptık? Anayasa Mahkemesi daima hak ihlali kararı veriyor. Yargıtay’da belgeler bozuluyor. Sistemin sonuçları itibariyle bakınca, çürük olduğunu, adaletsizlik ürettiğini görüyoruz.

Ekonomide daima yeni programlar sunuluyor. İktisatta satın alma gücü düşüyor, yüksek enflasyon kelam konusu. Gelir dağılımı bozukluğu devam ediyor. Yoksulluk artıyor. Rekabet gücümüz düşük. Bunlar ekonomik yapının ürettiği sonuçlar.

‘UZLAŞMA SAĞLAMAK GEREKİR’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni mi eleştiriyorsunuz?

Aslında bu tenkitler yalnızca sistem kaynaklı değil. Yürütülen siyasetlerle da ilgili. 2018’den bu yana yürürlükte olan sistemin elbette eleştirilecek tarafları var. Elbet karar alma süreci de değerli. İstikrar, kontrol, yürütmenin hesap verilebilirliği, karar verme süreçleri, bakanların sorumluluğu üzere mevzular var…

Bundan evvelki sistemin de sağlıklı çalıştığını kimse söyleyemez. Ben o sistem içerisinde siyaset yaptım. Bundan evvelki sistem içerisinde de bu sistem içerisinde de Türk siyasetinin en değerli sorunlarından biri olan diyalog ve uzlaşma arayışı yok.

Burada sorun, siyasal aktörlerin Türk devlet geleneği içerisinde bir ortaya gelip mutabık kalabileceği politik meşruiyeti sağlanmış bir sistem konusunda uzlaşma sağlayamamasıdır. Gönül ister ki bir uzlaşma olsun. Bundan sonra da bunu sağlamak gerekir.

Altılı masa, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’le ilgili bir deklarasyon açıkladı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şüphesiz masada olanlar kendi tavır ve niyetlerini, gerçekliklerini tabir ediyorlar. Türkiye’de bir sistemin daha sağlıklı çalışması için hepimizin gereğince deneyimi var. Sistem değişince tüm sıkıntılar çözülecek diye bakıyoruz.

Geçmişteki parlamenter sistemin çok sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bugünkü eko-sistemin, yenilenmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Fakat problem yasama, yürütme ve yargının düzenlendiği bir sistem boyutu ötesinde ele alınmalıdır.

‘PARLAMENTO İŞLEVSİZ’

Parlamento yürütmeyi sorgulayamıyor. Toplumun tamamı parlamentoda temsil ediliyor lakin bir istikrar ve kontrol kurulamıyor. Bunu değiştirmek lazım. Soru önergeleri veriliyor, araştırma kurulları kuruluyor ancak fonksiyonu yok.

Türkiye olarak biz hala orta gelir tuzağındayız. Fiyat uygun olunca ekonomik sorun bitmiş, vazife tamamlanmış mı olacak?

Türkiye’de ekonomik sisteme bakıldığında sermayenin ulusal gelirden aldığı hissesi yükseliyor, emeğin ulusal gelirden aldığı hisse giderek düşüyor. Borçlar artıyor. Gelir dağılımı bozukluğu var. Toplumsal yardımlara bağımlı kimselerin bu kadar fazla olması olumlu mudur?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin değişmesi gerektiğini söylediniz. Lakin partiniz sistemi savunuyor. Burada bir çelişki yok mu?

Sayın Cumhurbaşkanı da, MHP de sistemin revizyona tabi tutulabileceğini söz etti. Sistemin sağlıklı işlemesi konusunda dilekleri var. Hatta devamı için ıslahat gerektiği dahi tabir edildi.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.