Microsoft Office üzerinden hücumlarda artış

Kaspersky’den yapılan açıklamaya nazaran, MS Office güvenlik açıkları CVE-2021-40444, CVE-2017-0199, CVE-2017-11882 ve CVE-2018-0802, siber hatalılar tarafından ikinci çeyrekte sıkça kullanıldı ve toplamda 551 binden fazla kullanıcıya saldırmak için istismar edildi. Türkiye özelinde son çeyrekte Microsoft Office paketindeki bu güvenlik açıkları üzerinden akına uğrayan kullanıcı sayısı yüzde 17 arttı.

Kaspersky güvenlik tahlilleri bu teşebbüslere karşı koymayı başardı. Saldırganlar başarılı olsaydı, berbat maksatlı kodu uzaktan yürüterek kurbanlarının bilgisayarlarındaki dataları görüntüleyebilecek, değiştirebilecek ve silecek yetkiye kavuşacaklardı.

5 BİN ŞAHSA SALDIRMAK İÇİN KULLANILDI

Kaspersky uzmanları, CVE-2021-40444 olarak isimlendirilen güvenlik açığının 2022’nin ikinci çeyreğinde global olarak yaklaşık 5 bin şahsa saldırmak için kullanıldığını tespit etti. Bu, 2022’nin birinci çeyreğine nazaran sekiz kat daha fazla oluyor. Internet Explorer motoru MSHTML üzerindeki bir güvenlik açığı olan CVE-2021-40444, Microsoft Office ve öbür birtakım yazılımlar tarafından kullanıldığı için işletim sisteminin bir modülü olarak dağıtılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Analisti Alexander Kolesnikov, “CVE-2021-40444’ün kullanımı epey kolay. Bu nedenle global kullanımında bir artış bekliyoruz. Hatalılar berbat niyetli dokümanlar oluşturuyor ve kurbanlarını toplumsal mühendislik teknikleriyle bu evrakları açmaya ikna ediyor. Akabinde Microsoft Office uygulaması makûs emelli bir komut evrakını indiriyor ve çalıştırıyor. Güvenliğinizi garantiye almak için gerekli yamaları yüklemek, bu açığı tespit edebilen güvenlik tahlilleri kullanmak ve çalışanları çağdaş siber tehditler konusunda haberdar etmek hayati kıymet taşıyor.” sözlerini kullandı.

TAVSİYE EDİLEN ÖNLEMLER

Açıklamaya nazaran ayrıyeten Microsoft Office güvenlik açıkları aracılığıyla gerçekleştirilen taarruzları önlemek için Kaspersky araştırmacıları aşağıdaki tedbirleri tavsiye ediyor:

“SOC grubunuza en son tehdit istihbaratına (TI) erişimini sağlayın. Kaspersky Tehdit İstihbarat Portalı, şirketin TI’si için son 20 yılda Kaspersky tarafından toplanan siber hücum bilgilerini ve öngörülerini sağlayan ortak erişim noktasıdır. Kaspersky, işletmelerin bu çalkantılı vakitlerde tesirli savunmalar yapmasına yardımcı olmak için devam eden siber taarruzlar ve tehditler hakkında bağımsız, daima güncellenen ve global kaynaklı bilgilere fiyatsız erişim sunuyor.

Erişim için buradan talepte bulunabilirsiniz. Farkında olunması gereken tehditler ve saldırganlar tarafından kullanılan TTP’ler hakkında şimdiki bilgiler edinin. Şirketlere Kaspersky Endpoint Security for Business’te yer alan Automatic Exploit Prevention üzere güvenlik açığı idaresi bileşenleri sağlayan bir güvenlik tahlili kullanmalarını öneriyoruz.

Bu bileşen, uygulamaların kuşkulu hareketlerini izler ve makus hedefli belgelerin çalıştırılmasını pürüzler. Saldırganlar gayelerine ulaşmadan evvel, atakları erken basamakta tespit etmeye ve önlemeye yardımcı olan Kaspersky Endpoint Detection and Response ve Kaspersky Managed Detection and Response üzere tahlilleri kullanın.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.