NASA’dan Ay’a nükleer reaktör kurma planı

NASA, 10 yılın sonunda fırlatılmaya hazır “fisyon yüzey güç sistemi” için bir dizayna sahip olmayı umuyor.

Sözleşmeler, ABD’nin Ay’a geri dönme teşebbüsü olan Artemis programının bir kesimi .

ABD Güç Bakanlığı’na bağlı Idaho Ulusal Laboratuvarı’nın yöneticisi John Wagner, projeyi “ABD’nin Ay’da nükleer güç kurmasına yönelik epey ulaşılabilir bir birinci adım” olarak nitelendirdi.

12 aylık üç mukavelenin her biri 5 milyon dolar kıymetinde ve Ay’ın acımasız ortamında 40 kilovatlık bir fisyon güç sistemi için birinci tasarım konseptlerini finanse edecek.

NASA , Ay yüzeyinde başarılı bir halde yerleştirilebilirse, reaktörlerin sonuncu Mars misyonu için kullanılabileceğini söyledi.

Lockheed Margin ve Westinghouse’a ek olarak, üçüncü yüklenici IX isimli Teksas merkezli bir takım olacak. IX, Uzay aracı dizayncısı Intuitive Machines ve deneysel bir çakıl yataklı reaktör geliştiricileri olan X-Energy ortasındaki ortak teşebbüs.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’nden Jim Reuter, “Bu erken dizaynları geliştirmek, öteki dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için taban hazırlamamıza yardımcı olacak” dedi.

Uzay ajansı , fisyon sistemlerinin nispeten daha küçük, daha hafif olduğunu ve “konum, mevcut güneş ışığı ve öbür doğal etraf şartlarından bağımsız olarak daima güç sağlayabileceğini ” söyledi.

NASA ayrıyeten , nükleer sanayiden derin uzay araştırma misyonları için atomik tahrik sistemlerinin geliştirilmesine yol açabilecek “kritik bilgiler” almayı umuyor .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.