Netflix, Rusya operasyonunu durdurma kararı aldı

Rusya’nın Ukrayna işgali konusunda karşılıklı yasaklar gelmeye devam ediyor. Bu sefer Netflix tarafından önemli bir adım atılmış durumda.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürdüğü için ülkelerin ve şirketlerin savaşa katılmak dışında elinden gelen tek şey olan yaptırımlar sürüyor. Bu konuda geçtiğimiz hafta aşağıda yer derdiğimiz birçok adım atıldı. Süreçte bugün en son Visa ve Mastercard gündeme gelmiş, iki isim Rusya merkezli operasyonlarını askıya almıştı. Geçtiğimiz saatlerde ise TikTok bir adım attı. Çünkü geçtiğimiz günlerde  Putin, Rusya Silahlı Kuvvetleri hakkında kasıtlı olarak “sahte” bilgi yayan kişilere hapis cezasını öngören yasayı imzaladı. İşte bu yasa sonrasında TikTok, Rusya merkezli olarak platforma yeni video yüklenmesini durdurdu ve canlı yayınları kapattı. Şimdi ise yaşananlar nedeniyle Netflix diğer firmaların yolundan gitti ve Rusya operasyonunu durdurma kararı aldı. Artık Rusya vatandaşları Netflix’i normal yollarla resmi olarak kullanamayacak ve içeriklere ulaşamayacak.

Tekrardan üzerinden geçmek adına sadece geçtiğimiz hafta içerisinde Rusya’ya karşı olarak şu yaptırım kararları alındı:

-Microsoft tarafından satın alınan Activision Blizzard ve oyun marketi Epic Games, Rusya merkezli oyun satışlarını durdurdu. Steam ise bu konuda henüz bir adım atmadı.

PayPal, şiddetli askeri saldırılar nedeniyle Rusya merkezli operasyonunu durdurma kararı aldı.

Samsung, Rusya’ya olan tüm ürün sevkiyatlarını durdurduklarını açıkladı. Rusya vatandaşları artık milyonlarca Samsung telefondan, çipten ve şirketin diğer ürünlerinden mahrum kalacak.

Spotify, Rusya’da fiziksel olarak operasyonu durdurma kararı aldı. Rusya’daki ofisini kapatan Avrupa merkezli firma, aynı zamanda Rusya devletine bağlı reklam içeriklerini de engellediklerini duyurdu.

Google da süreçle alakalı tepkisini gösterdi ve firma Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurdu.

Microsoft cephesi Rusya merkezli yeni ürün ve servis satışlarını durdurduklarını duyurdu.

Apple, Rusya’da ürün satmayı bıraktığını açıkladı. Firma ayrıca bazı App Store merkezli yasaklar getirdi.

Rusya’ya karşı yapılan diğer hamleler ise burada yer alıyor. Ülke tüm bu büyük adımlara rağmen işgalden vazgeçmiyor ve ilerlemeye devam ediyor.

Netflix hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.