OSB’lere yer açın: En güçlü sanayi bizde

Küresel iktisattaki yavaşlama işaretlerine karşın Türkiye, güçlü büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin dünyadaki olumsuz havadan müspet ayrışması üretim, yatırım, istihdam ve ihracat üzere temel göstergelere yansıyor. Büyümeyi sırtlayan özel dal, yeni yatırımlar için yer tahsislerinin süratlice yapılmasını istiyor. Yatırım iştahının güçlü formda devam ettiğini belirten Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Lideri Memiş Kütükcü ile OSB’lerdeki yatırım taleplerinin nasıl karşılandığını konuştuk.

OSBÜK Lideri Memiş Kütükcü arkadaşımız Mesude Demirhan’ın sorularını yanıtlandırdı.

OSB’LERDEKİ ÜRETİM ARTARAK DEVAM EDİYOR

OSB’lerde üretim ne durumda?
OSB’lerde üretim faaliyeti artarak devam ediyor. Tüm OSB’lerimizde hummalı bir üretim çalışması var. Bu çalışmalar ülkenin büyümesine, ihracatına, istihdamına müspet yansıyor. OSB’lerde üretim yapan firmalarımız Türkiye’nin büyümesini, ihracatını inşa ediyor. Şu anda bütün dünyada bir zorluk periyodu yaşanıyor. Dünya yüksek enflasyon gerçeği ile uğraş ediyorken, Türkiye’de de yüksek enflasyonla uğraş sürecindeyiz. Bu süreç natürel ki iş dünyamızı da kaçınılmaz olarak zorluyor. Ayrıyeten finansa ve hammaddeye erişimde hala zorlanıyoruz. Lakin bu zorluklara karşın üretimimiz artarak devam ediyor.

BÜROKRATİK SÜREÇ HALA ÇOK UZUN

En kıymetli gündem unsurunuz nedir?

Şu an bütün dünyada ve ülkemizde yaşanan zorluklara karşın, sanayicilerimizin yüksek bir yatırım iştahı var. OSB’lerimizin değerli bir kısmı genişleme alanı açıp, büyüme uğraşında. Öbür taraftan yeni OSB’ler de kuruluyor. Lakin bu yatırım ve üretim iştahına karşın, ülke olarak yatırım alanı oluşturmakta çok geç kalıyoruz. Planlı sanayi alanları olan organize sanayi bölgelerimizde yer seçimi ve kamulaştırma ile ilgili bürokratik süreçler çok uzun sürüyor. Halbuki ki yatırımcı talebi varken, süratle planlı sanayi alanları üretip, yatırım yapmak isteyen sanayicilerimize yer gösterebilmeliyiz. OSB’lerin yer seçimi ve kamulaştırma süreçlerini hızlandırmamız gerekiyor. Bu süreçler çok vakit alıyor. 4-5 yılı geçen bu müddetleri kısaltmalıyız.

YATIRIMCIYI KÜSTÜRMEYELİM

OSB’lerin genişletilmesi kâfi bir tahlil mü?
Yatırım alanları üretme konusunda muhakkak daha süratli olmalıyız. Yatırımcıyı bekletmeden, kaçırmadan, küstürmeden süratle alan gösterebilmemiz lazım. Bir yandan yeni OSB’ler kurarken, birebir vakitte mevcut OSB’lerimizin yatırıma açmak için genişleme alanı taleplerini süratli sonlandırmamız ve bu süreçleri ülke olarak desteklememiz gerekiyor. Fakat maalesef şu anda, OSB’lerde genişleme alanı açmak, güya sıfırdan, yeni bir OSB kuruyor üzere bir sürece tabi. Mahkemeler karar verene kadar yıllar geçiyor. Bu da yatırım iştahını zayıflatıyor. Halbuki genişleme alanı açmak çok daha kolay, süratli ve pratik olmalı.

DIŞARIDAN GELEN İLGİYİ ISKALAMAMALIYIZ

OSB’lere yabancı yatırımcı ilgisini nasıl?

Yabancı yatırımcı ilgisi de her geçen gün artıyor. Avrupalı şirketler üretim üssü olarak Türkiye’yi tercih etmeye devam ediyor. Türkiye’den şirket alma talepleri ya da ortak yatırım talepleri sürüyor. İtalya’dan Çin’e kadar düz bir çizgi çekseniz, Türkiye bu çizgi üzerindeki en güçlü sanayi üretim ülkesi. Üretim alt yapımız bütün dünyaya mal satabilme kalitesini yakalamış durumda. İnsan kaynağımız bu yetkinliğe sahip. Devletimiz de üretimi destekliyor. Fakat küçük meselelerimiz var, onları aşmalıyız. Bunları da aşarsak, önümüzde fırsat periyodu var. Uzak Doğu’dan kayan taleplerin büyük çoğunluğu ülkemize geldi. Ülke olarak bu fırsat periyodunu ıskalamamamız lazım.

ÜRETİME ELİ DEĞECEK BEŞERE MUHTAÇLIK VAR

İşçi bulmakta hala zorlanıyor musunuz?
İnsan kaynağı külfetimiz devam ediyor. Devletimiz mesleksel eğitimi destekleyen teşvik eden, bir siyaset uyguluyor. Biz de endüstriciler olarak taşın altına elimizi koyduk. Şu anda tüm OSB’lerimizdeki Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi sayımız 85’e ulaştı. 85 meslek lisemiz OSB’lerin içinde eğitim hayatına devam ediyor. OSB’lerimizin içindeki meslek liselerimizdeki öğrenci sayısı ise 61 bin 300. Ayrıyeten OSB’lerimizde 17 tane de meslek yüksekokulumuz var. Bunların da sayılarını artırmaya çalışıyoruz. Kendi insan kaynağımızı kendimiz yetiştirmeye çalışıyoruz. Üretime eli değecek insan kaynağına gereksinimimiz var.

NOTER ÇEKİLİŞLİ YER TAHSİSİ SÜRÜYOR

Arsa tahsisinde noterli çekiliş devam ediyor mu?

Şu anda Konya OSB’de sanayicimize tahsis edecek yerimiz yok. Düşünebiliyor musunuz, yatırımcı var, yatırıma açık arsa yok. Farklı metotlarla, çok az sayıda ürettiğimiz 8-10 sanayi parselini tahsise açtığımızda çok ağır talep oluyor. Hasebiyle, yatırımcı talebi fazla olunca da yer tahsisi için hala noter huzurunda kura çekmeye devam ediyoruz. Benzeri durumda olan çok sayıda da OSB’miz var. Ben buradan Tarım ve Orman Bakanlığı’mız başta olmak üzere tüm bakanlıklarımıza, OSB’lerimizin ülkemize yeni yatırım alanları kazandırma çalışmalarına dayanak olmaları davetinde bulunuyorum. Yeni devrin mottosu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ilan ettiği üzere yatırım, üretim, istihdam ve ihracat. Bu mottonun gereğini devlet olarak, bakanlıklar olarak, iş dünyası olarak daima birlikte yapmak zorundayız.

FAİZ ORANLARI ÇOK YÜKSEK

Finansmana erişimde ne üzere zorluklar yaşıyorsunuz?
Ham husus girdilerindeki artışlardan ötürü daha evvel 10 ünitelik iş için 100 lira sermayeye muhtaçlık duyarken artık bu sayı en az 250 liraya çıktı. Bu yalnızca mevcut işletme kapasitenizi koruyabilmek için. Devletimizin uyguladığı finansal dayanak programlarının büyük çoğunluğu, yeni yatırımlara dayanak programları biçiminde veriliyor. Bu yatırım teşviklerinin yanı sıra, var olan işletmelerimizi yaşatmaya ve işletme sermayesi açıklarını destekleyerek, rezervlerini müdafaalarına hatta artırmalarına yönelik takviyelerin de artırılmasını istiyoruz. İşletme sermayesi takviyesinde kamu bankalarının kaynakları hudutlu. Özel bankaların faizleri çok yüksek. İşletme sermayesi açısından kamu yüklü bir takviye düzeneğini oluşturmaya, özel bankaları da buna dahil etmeliyiz.

SANAYİDEKİ İSTİHDAMIN YARISI OSB’DE

OSB sayısı kaç oldu?

81 Vilayetimizde 374 OSB’miz var. Bunlardan 268’i işletmeye geçti. Öbürleri yer seçimi, planlama, kamulaştırma üzere süreçlerine devam ediyor. Organize sanayi bölgelerimizde toplam 67 bin sanayi işletmemiz üretim yapıyor. 2 milyon 495 bin şahsa de istihdam sağlıyoruz. Bu endüstrideki toplam istihdamın yarısıdır. Ayrıyeten OSB’lerimizde son 2 yılda 5 bin yeni tahsis yapıldı. Talepler de hala devam ediyor. Şu anda 48 OSB’miz ilçe bazlı teşvik sisteminden yararlanabilir durumda.

OSB projesi cumhuriyet tarihimizin en başarılı projelerinden birisidir. Bu projeyi ihraç ediyoruz. Bilhassa dost ve kardeş ülkeler bizden OSB projelerimizdeki bilgi birikimini kendi ülkelerine transfer etmek istiyorlar. Biz de Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere çalışmalar yürütüyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.