Palandöken: Kolluk kuvvetlerine, zabıtalara karşın fiyatlarda bir düşüş sağlanamadı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Lideri Bendevi Palandöken, Bilecik Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Lideri Halit Gölcan’ı ziyaret etti.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran, ziyarette açıklama yapan Palandöken, “Bildiğiniz üzere en çok bizim girdi maliyetlerimiz, elektrik, doğal gaz ve petrol. İşte; akaryakıttır, mazottur, LPG’dir. Sürücü esnafının en büyük meşakkatlerinden bir tanesi. Toplu taşımada taksici esnafı, kamyoncu esnafı; navlunun yüksek oluşundan maliyetler ve fiyatlar vatandaşın da ‘bu en bolluk olduğu dönem’ dediğimiz temmuz-ağustos aylarında bile fiyatların sahiden çok yüksek oluşu vatandaşları hasebiyle esnafı çok etkiliyor” dedi.

‘PERAKENDE YASASININ ÇIKMAMASI DA BİR SORUN’

“Haksız rekabet alabildiğine gidiyor. Mahallî esnafın bununla çaba etmesi son derece zor” diyen Bendevi Palandöken, “Sizler de takdir edersiniz ki, piyasadaki bu fiyat yükselişlerinin en büyük nedenlerinden bir tanesi aracıların… Ve bu ortada devletin de kolluk kuvvetlerine, mahallî idarelerin zabıtalarına karşın fiyatlarda bir düşüş sağlanamadı. Hasebiyle esnaf sanatkâr da burada haksız rekabetle çaba ile ilgili şimdiye kadar her yıl gündeme getirilip, perakende yasasının Meclis’ten bugüne kadar çıkmaması da bir sorun” sözlerini kullandı.

‘DÜNYADA GÖRÜLMEYEN BİR SİSTEM’

Esnafın toplumsal güvenlik konusunda da sıkıntılar yaşadığını belirten Palandöken, “Esnafsınız toplumsal güvenlik hasebiyle BAĞ-KUR’lusunuz. En çok hizmeti siz vereceksiniz, 18 saat çalışacaksınız. Sonuç itibariyle 9 bin iş gününde emekli olacaksınız. Birebir biçimde yanınızda çalışan personel kardeşimiz 7 bin günde emekli olacak, siz 9 bin günde emekli olacaksınız. Dünyada görülmeyen bir sistem, özel sigortalılık hariç” diye konuştu.

BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarının açlık sonunun altında olduğunu söyleyen Bendevi Palandöken “Bugün BAĞ-KUR’dan emekli olan bir vatandaş 3 bin 500 lira sonuna çıkmasına sevindi. 3 bin 500 lira açlık sonunun da altında. Emekli aylığının taban fiyattan aşağı olmaması naçizane teklifimiz. Diyoruz ki; esnaf yanında insan istihdam eden münasebetiyle devlete katma kıymet üreten, marka oluşturan, en uzun çalışma saati olan insan. Hasebiyle bunların halledilmesi tahminen de birkaç içinde hallolacak sıkıntılar. Yani bir torba kanuna ek edilmeli” dedi.

‘HAKSIZ REKABET VATANDAŞI HUZURSUZ EDİYOR’

Haksız rekabetin engellenmesinin kıymetli olduğunu lisana getiren Palandöken, “Yine birebir biçimde esnafın mağduriyetinin başında gelen şey, haksız rekabet. Haksız rekabet vatandaşı huzursuz ediyor. Yani dünyanın hiçbir yerinde bu türlü, ‘Ben yaparım, ben bu işi yaparım’ demekle olmuyor. Kesinlikle yeni hal esnafın yetişmesi ile ilgili yeni önlemler alınması gerekiyor” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.