Sarp Gümrük Kapısı’nda 500 kilodan fazla kaçak bal ele geçirildi

Gümrük Koruma takımlarınca, Sarp Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen operasyonlarda 529 kilo 600 gram kaçak bal ele geçildi.

Gürcistan’dan Sarp Gümrük Kapısı’na gelen yabancı plakalı bir araç riskli olarak değerlendirildi. X-Ray tarama aygıtına sevk edilen aracın bagaj kısmında kuşkulu yoğunluğa rastlandı. Yapılan ayrıntılı aramada araçta bulunan eşyaların içine gizlenmiş 4 bidonda 157 kilo 200 gram kaçak kestane balı ele geçirildi.

Diğer bir operasyonda ise Gümrük Koruma takımlarınca öbür bir tırın cazip ve dorse kısımlarında kuşkulu yoğunluk tespit edildi. Araçta gerçekleştirilen aramada, çekicinin yan dolaplarında ve dorse içine gizlenmiş 10 bidonda 69 kilo 500 gram kestane balı olduğu görüldü.

Yine Sarp Gümrük Kapısı’nda Türkiye’ye giriş yapmak isteyen diğer bir aracın yakıt deposunda olağan dışı yoğunluğa rastlandı. İnceleme sonucu burada 90 kilo 700 gram kaçak kestane balı ele geçirildi.

Gümrük Koruma takımlarınca gerçekleştirilen 2 farklı olayda da tıpkı sistemi kullanan kaçakçıların, araçların yakıt depolarını balla doldurdukları tespit edildi. Bu incelemede ise 212 kilo 200 gram kaçak bal belirlendi. Sıhhatsiz ve uygunsuz şartlarda ülkeye sokularak, piyasaya sürülmek istenen toplam 529 kilo 600 gram kestane balına el konuldu. Olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.