Somali Cumhurbaşkanı Mahmud’dan birinci röportajında Türkiye vurgusu: Eşsiz bir pozisyonda

Somali’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud’un birinci röportajındaki Türkiye vurgusu dikkat çekti. Türkiye’nin iktisat, güvenlik ve eğitim alanında verdiği dayanaktan memnuniyet duyduklarını belirten Mahmud, farklı alanlarda verilen dayanakların bir ortaya geldiğinde Türkiye’nin Somaliler için eşsiz bir pozisyonda bulunduğunu söyledi.

‘İNSANLARI KALBİNE DOKUNDU’

Mahmud, “Türk halkı ve hükümeti, Somali halkı için, sıradan vatandaşlarımız için çok şey yaptı, siyasetçiler ya da diğerleri için değil. Türkiye’nin dayanağı, insanların kalbine ve zihnine dokundu. Bu takviye, çok görünür ve hissedilir.” tabirini kullandı.

“Güvenlik, yeni periyotta birinci meselemiz” diyen Mahmud, iç savaşın akabinde kurulan İslami Mahkemeler Birliğinin yıkılmasıyla ortaya çıkan ve ülkede sık sık terör taarruzları düzenleyen Eş-Şebab’la savaşın süreceğini lisana getirdi.

Mahmud, halkın refahı için atılan ve girişilen tüm adımlara karşın Somali’nin bu alanda umduğu muvaffakiyete ulaşamadığını lisana getirdi.

Geçmişte yapılan yanlışları tekrarlamak istemediklerini, güvenlik probleminin öteki alanlardaki yetersizlikle de beslendiğini vurgulayan Mahmud, terör örgütüne karşı verilecek uğraş için “Askeri tahlil, birinci önceliğimiz olacak.” dedi.

HASAN PİR MAHMUD KİMDİR?

Somali’de 15 Mayıs’ta yapılan seçimin 3. çeşidinde 214 vekilin oyunu alan Hasan Pir Mahmud, eski cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu’ya yaklaşık 100 oy fark attı.

Lisans eğitimini teknoloji alanında Somali Ulusal Üniversitesinde alan ve yüksek lisansını Hindistan’da yapan Mahmud, daha sonra ABD’nin Doğu Mennonite Üniversitesinde orta buluculuk üzere çeşitli alanlarda eğitim gördü.

Evli ve iki lisan bilen Mahmud, 1990’lı yıllarda Birleşmiş Milletlerde (BM) vazife aldı, 2008’de SomaliTelecom’un üst yöneticiliğini üstlendi.

Mahmud, siyasete girdiği 2011’e kadar çeşitli kurumlarda araştırmacı ve yönetici olarak çalışmayı sürdürdü.

Somali’nin en büyük partilerinden muhafazakar Barış ve Kalkınma Birliği Partisi’nin önderi Mahmud, eğitimci ve sivil toplumcu kimliğiyle tanınıyor.

Birinci defa 2012’de Somali milletvekili olan Mahmud, birebir seçimde cumhurbaşkanı adayı oldu ve kazandı.

Time mecmuasının 2013’te en tesirli 100 isim ortasında gösterdiği Mahmud, Fermacu’nun vazife mühletinin uzatılmasına ve koltukta kalmasına karşı çıkan isimlerden biriydi.

Cumhurbaşkanı Mahmud, ülkenin en büyük kabilelerinden Haviye’ye mensup.

Mahmud, vazifede kaldığı 2012-2017 periyodunda Türkiye’yi tekraren ziyaret etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.