Stoltenberg’ten Türkiye açıklaması: “NATO krizinde değerli adımlar atıldı”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İskandinav çeşidi kapsamında Finlandiya ve İsveç’i ziyaret etti. Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ikili görüşmeleri sonrası değerli açıklamalarda bulundu. Türkiye ile yürütülen diplomasi sürecini ele aldı.

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazları sürerken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün Finlandiya ve İsveç’i ziyaret etti.

Stoltenberg, birinci durağı olan Finlandiya’nın akabinde İsveç’e geçti.

Temasları kapsamında Stoltenberg, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir ortaya geldi. İkili ortasında yapılan görüşmenin ana gündem unsurunu, İsveç’in askeri ittifaka üyelik süreci oluşturdu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bugün görüşmenin akabinde yaptığı açıklamada, İsveç’in Türkiye’nin NATO üyelik başvurusunu onaylama taleplerini karşılamak için değerli adımlar attığını söyledi.

‘SİLAH İHRACATI YASAĞI KALKACAK MI?’

Stoltenberg düzenlediği basın toplantısında, “İsveç’in terörle gayret mevzuatını şimdiden değiştirmeye başlamasını ve İsveç’in silah ihracatına ait yasal çerçeveyle ilgili müttefiklerine karşı yeni taahhütleri devreye sokmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Daha evvel de İsveç’in önde gelen gazetelerinden Expressen, İsveç hükümetinin Türkiye’ye yine silah satmayı gündeme getirdiğini duyurmuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı Linde de Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine müsaade vermesi halinde Türkiye’ye silah satışına onay verilebileceği iletisi vermiş, “Türkiye’ye yönelik silah ambargosunun kalkıp kalkmayacağına” ait bir soru üzerine, bunun için birinci evvel Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğini kabul etmesi gerektiğini ima etmişti.

Stoltenberg, “Bunlar, Türkiye’nin gündeme getirdiği telaşları ele almak için iki kıymetli adım.” diye konuştu.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson da Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu konusunda Türkiye’nin tasalarını ciddiye aldıklarını belirterek, sorunu çözmek için Finlandiya ile diyalog halinde olduklarını söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.