Taban fiyatta 5 bin 529 TL pazarlığı

Asgari fiyat pazarlığının perde gerisine SÖZCÜ ulaştı. Masada patron yüzde 20 personel yüzde 40 artırım istedi. Tarafları yüzde 30’da buluşturmak şimdi mümkün olmadı

Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nu görüşmelerinde çetin pazarlık 5 bin 529 liralık sayı üzerinden dönüyor.

Türk-İş, birinci 6 aylık enflasyonu artırım teklifi olarak masada bir sefer daha ilan etti. Patron temsilcisi TİSK heyeti ise yüzde 20’lik artırımı gündeme getirdi.

Hükümet tarafı, enflasyonun yaklaşık yüzde 40 çıkacağı iddiasıyla tarafları yüzde 30’luk orta  noktada buluşturmaya çalışıyor. Fakat ikinci toplantıdan uzlaşma çıkmadı.

TİSK, yüzde 36 enflasyona karşın yıl başında taban fiyata yüzde 50.5 artırım yapıldığını, Temmuzda yüzde 20’lik bir artırımla enflasyon kaybının telefi edilebileceğini belirtti.

TİSK böylelikle taban fiyatın 851 liralık artırımla 5 bin 104 liraya çıkarılması talebini tabir etmiş oldu.

Bakanlığın tarafları yüzde 30’luk orta noktada, yani 5 bin 529 lirada buluşturabilmesi için artırımın bin 276 liraya çıkarılması gerekiyor.

İşveren, ortadaki 425 liralık farkın devlet tarafından ödenmesi halinde formüle sıcak bakıyor.

İşverenin yükünün 850 liradan bin liranın üzerine çıkarılması, devlet takviyesinin ise 200-250 liraya düşürülmesi halinde dahi kamuya yükün aylık 4 ila 5 milyarı, 6 aylık 24-30 milyarı bulacağı hesaplanınca uzlaşma şimdilik sağlanamadı.

TEŞVİK 20’DEN AZ PERSONEL İÇİN

Pazarlıkların Cuma günü de devam edeceği, emekçi başına devlet takviyesi konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın en son kararı verip yeni taban fiyatı ilan edeceği söz edildi.

Toplantıda, devlet dayanağının yalnızca 20 kişi ve daha az personel çalıştıran küçük işletmelere verilmesi gündeme gelirken, bu işletmelerin toplam işletme sayısının yüzde 91’ini oluşturduğu belirtildi. Personel başına dayanağın işsizlik fonundan ödenmesi bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.