Teksas Katliamı’nda 19 çocuk hayatını kaybetmişti: Müdahale için 77 dakika bekleyen polis hakkında karar açıklandı

ABD’nin Teksas eyaletinin Uvalde kentindeki 8 okuldan sorumlu idare konseyi, dün yaptığı toplantı sonrasında okulların güvenliğinden sorumlu Polis Şefi Pete Arredondo’nun 24 Mayıs’taki silahlı taarruza ‘tereddüt içinde ve beceriksizce müdahale ettiği’ gerekçesiyle misyonuna son verildiğini açıkladı.

Toplantıya Arredondo güvenlik nedeniyle şahsen katılmazken; avukatı vasıtasıyla 17 sayfalık bir açıklama gönderdi. Polis Şefi Arredondo açıklamasında, işten atılırsa bu durumun prestijini, onurunu yahut dürüstlüğünü zedeleyeceğini söz ederek kendisine birden fazla vakit kamuoyu önünde açıklama yapmak için fırsat verilmediğini ileri sürdü.

Arredondo daha evvel soruşturma komitesine tabir vererek olay sırasında kilitli kapı için anahtar beklediğini ve kendini yetkili kumandan olarak görmediğini belirtmişti.

ANAHTARIN GELMESİNİ 77 DAKİKA BEKLEDİ

Arredondo, silahlı akın sırasında ailelerin taleplerine ve sınıfta bulunan çocukların telefonla tekraren yardım istemesine karşın olaya müdahale etmek için 77 dakika beklediği için ağır tenkitler almıştı. Arredondo, olay sırasında kilitli kapıyı kırmadığı, bir düzine anahtarı tek tek deneyerek kapıyı açmaya çalıştığı ve ayrıyeten telsizi yanında olmadığı için de eleştirilmişti.

Uvalde’deki 8 okulluk yerleşkenin içindeki Robb İlkokulu’na 18 yaşındaki saldırgan 24 Mayıs tarihinde girerek iki sınıftaki çocukları ve 2 öğretmeni silahla ateş açarak öldürmüştü.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.