Togg’dan şarj istasyonu ağı

Türkiye’nin arabası Togg 2023 yılında yollara çıkmaya hazırlanırken, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu, Togg Akıllı ve Süratli Şarj Tahlilleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’ne şarj ağı işletmeci lisansı verdi. Elektrikli araçların hayatımıza girmesiyle Güç Piyasası Düzenleme Kurumu bünyesinde kurulan Güç Dönüşüm Dairesi de dalla ortak çalışmalar yapıyor.

İSTASYONLARLA SORUN BİTECEK

EPDK’nın verdiği şarj altyapısının gelişimi için verilen şarj ağı işletmeci lisansları ile birlikte elektrikli araç kullanıcıları araçlarını şarj etmede sorun yaşamayacak. Togg’un da ortalarında yer aldığı lisans sahibi şirketler ülkeyi uzunluktan boya şarj istasyonları ile donatacak. Önümüzdeki devirde sayısı artacak şarj istasyonları ile yerli arabamız Togg dahil birçok elektrikli araç hem kent içinde hem de kent dışında rahatlıkla seyahat edebilecek.
18 Nisan 2022 tarihi itibariyle lisans müracaatlarını almaya başlayan EPDK bugüne kadar elektrikli araç şarj ağı işletimine yönelik toplam 14 adet lisans verdi.

BENZİN VE DİZELE NAZARAN DAHA EKONOMİK

Önümüzdeki devirlerde lisansların artması ile birlikte elektrikli araç sahipleri konut, işyeri, istasyonlar, otoparklar üzere birçok noktadan şarj hizmeti alabilecek. Elektrikli araçlarla akaryakıt ve dizel yakıtlı araçlara göre daha ekonomik bir seyahat yapılacak.

EPDK’nın geliştirdiği Özgür Erişim Platformu’nun tamamlanmasıyla Togg Akıllı ve Süratli Şarj Tahlilleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile birlikte lisans alan tüm şirketlerin kurdukları ve işlettikleri halka açık şarj istasyonlarının fiyat, pozisyon, güç, ünite üzere bilgileri platform üzerinden elektrikli araç sahipleri ile paylaşılacak. Bu sayede vatandaşlar diledikleri noktaya meselesiz ve konforlu bir seyahat gerçekleştirecek.

2030’DA 160 BİN İSTASYON

Mevcutta Türkiye’de yaklaşık olarak 3 bin 500 civarında şarj ünitesi soketi bulunuyor. Şarj soketi sayılarının, 2023’te 12 bin 500, 2025’te 30 bin, 2030’da da 160 bine ulaşması hedefleniyor.

700 LİRA DAHA AZ TÜKETİYOR

Fosil yakıtlı araçlarla elektrikli araçlar ortasında 500 kilometrede 700 liraya varan tasarruf sağlanabiliyor. Akaryakıtlı bir arabanın 500 kilometre yol gitmesi için 950 liralık akaryakıt harcanıyor. Dizelde bu sayı 930 lirayı buluyor. 500 kilometlik menzile sahip elektrikli aracın bataryası AC (22 kW) şarjla 2 saat 15 dakikalık bir müddette doluyor. Bunun için ödenen ölçü ise 250 lirayı buluyor. Tıpkı araç süratli şarj olan DC (50 kW) ile yaklaşık 1 satte doluyor. Bunun için harcanan ölçü ise 550 liraya çıkıyor. Bu hesaplamalara nazaran 500 kilometrelik bir yolda akaryakıtlı giden bir araç kilometre başına 1.9 lira, dizelle giden bir araç 1.8 lira yakıt tüketirken, DC şarjla doldurulmuş elektrikli bir araç 1.1 lira ve AC şarjla doldurulmuş elektrikli bir araç ise 50 kuruş harcıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.