Trabzon’da tartışıldı: Yunanistan’ın Anadolu’da işlediği insanlık kabahatleri

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Öksüz, “Bugün gerek Ege’de, gerek Akdeniz’de, ‘Mavi Vatan’ dediğimiz coğrafyada yürütülen büyük uğraşın art planını âlâ incelemek, gözlemlemek ve bilhassa Amerika’da Philadelphia’da Yunan ulusçuluğunun ve Yunan yayılmacılığının motivasyon kaynaklarını âlâ bilmek lazım.” dedi.

Atatürk Kültür, Lisan ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu Bilim Heyeti asli üyesi de olan Prof. Dr. Öksüz, Türk Tarih Kurumu tarafından KTÜ konut sahipliğinde, KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde organize edilen “Yunanistan Tarafından Anadolu’da İşlenen İnsanlık Cürümleri: İşgalci Mağdur Olabilir Mi?” bahisli sempozyumun kapanış merasiminde değerlendirmelerde bulundu.

Öksüz, çok manalı ve son derece bilimsel nitelikli tesirli bir sempozyum icra edildiğini, sempozyumun gayelerinin da gerçekleştiğini vurguladı.

Sempozyumda sunulan görsel takviyeli arşivlerin dikkat cazip olduğunun altını çizen Öksüz, böylelikle sempozyumun, “Yunanistan Tarafından Anadolu’da İşlenen İnsanlık Kabahatleri: İşgalci Mağdur Olabilir Mi?” başlığının ne kadar manalı olduğunun bir kere daha anlaşılacağını aktardı.

“İŞGALCİ MAĞDUR OLABİLİR Mİ? HAYIR,KESİNLİKLE HAYIR”

Öksüz, Yunanistan’ın bundan tam 100 yıl evvel Anadolu’da tam 3,5 yıl devam eden mezalim gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunun gerisinde 100 yıllık bir birikim daha vardı, çok değerli araştırmacılar bunu hem Türk arşivlerinden hem Yunan, İngiliz, Amerikan arşivlerinden derlemiş oldukları dokümanlarla ve bilgilerle burada bizlere çok açık ve net bir biçimde izah ettiler. İşgalci mağdur olabilir mi? Hayır, katiyetle hayır. Olamadığı aslında hem sunulan bildirimlerde hem ortaya konulan fotoğraflardan, görsellerden lakin ondan da daha değerlisi Türk tarihçiliğinin amiral gemisi olan Türk Tarih Kurumumuzun hazırlamış olduğu belgeseldeki fotoğraflar, bilhassa yabancı kökenli, İtalyan asıllı ressamların ortaya koymuş oldukları çizimler aslında muhakkak ediyor ve gösteriyor.”

Fotoğraflardan birinde, İzmir’in işgali sırasında, İzmir metropoliti Hrisostomos’un mezalimi gerçekleştiren, pakları katleden Yunan askerlerini elinde haç olacak biçimde kutsama biçiminin görüldüğünü anlatan Öksüz, “Halbuki bütün semavi dinler, bütün dinler insanı yaşatmak için var, öldürmek için değil. Mazlumların yanındadır bütün dinler. Hristiyanlığın ortaya çıkışı ve Roma Devri’nde kabul görmesi de bu mazlumlar üzerindendir.” diye konuştu.

Öksüz, Hrisostomos, Hrisantos üzere birtakım din adamlarının 3,5 yıl boyunca Anadolu’yu kan gölüne çeviren Yunan askerlerinin ve Pontus çetelerinin en büyük manevi destekçileri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Bir taraftan bu dayanağı verirlerken, öbür taraftan tüm dünyanın dikkatlerini şaşırtmak ve vicdanlarını kendi lehlerine çevirebilmek için propaganda kitapları üreterek, Türkler aleyhinde mektuplar yayımlayarak bir kampanya, en tesirli basın yayın kampanyasını da yürütüyorlar ve bir oldukça de ara alıyorlardı. İşte Türk milleti Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde, bu büyük oyunu bozdu. 1071’in ve 1453’ün intikamını almak üzere Anadolu’ya girmiş olan, bir vekalet savaşı niteliği olan, batıdan Yunanlıların, doğudan Ermenilerin, kuzeyden Pontus çetelerinin sıkıştırması ile Türk milletinin bin yıldır alın teri, gözyaşı ancak hepsinden değerlisi hayat kaynağı kanını dökerek vatan haline getirmiş olduğu bu topraklardan söküp atabilmek için bir büyük oyun sahnelendi lakin bu oyunu, bu milletin asaleti yok etti.”

Ortaya konulan oyunun sonunda 5,5 asır boyunca birlikte yaşama kültürü inşa edilen Rumlarla artık bir ortada yaşanamayacağının anlaşıldığını, bu tahlilin yalnızca Türk tezi olarak değil, Milletler Cemiyeti’nin de bir takviye önergesiyle mübadelenin gerçekleştiğini vurgulayan Öksüz, mübadelenin manası ve ehemmiyetine ait görüşlerini paylaştı.

“BİZİM AĞZIMIZDAN ÇIKACAK OLAN HER KELAMIN ÇOK DEĞERLİ OLMASI LAZIM”

Öksüz, 1878’den bu yana bilhassa Balkanlar’da ve de Kafkaslar’da büyük bir mağduriyet yaşayan milletin Anadolu’yu sığınılacak bir liman olarak gördüğünü ve buraya yanlışsız aktığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Buradan bir millet çıkartarak, buna da ‘Türk milleti’ diyerek tarih karşısında ve hür dünyanın önünde alnı ak bir halde ‘varım’ dedi ve demeye de devam ediyor. 1920’lerde Yunanistan nüfusu bizim yarımız kadardı lakin bugün Türkiye ulusal güç ögeleri bakımından, her bakımdan bunu söylüyorum Yunanistan’ın tam 8 katıdır. Münasebetiyle bugün gerek Ege’de, gerek Akdeniz’de, ‘Mavi Vatan’ dediğimiz coğrafyada yürütülen büyük gayretin art planını uygun incelemek, gözlemlemek lazım ve bilhassa Amerika’da Philadelphia’da Yunan ulusçuluğunun ve Yunan yayılmacılığının motivasyon kaynaklarını güzel bilmek lazım. Oradan neşet etmiştir ve bugün Miçotakis tekrar oradan dayanak almak üzere Birleşik Devletlerdedir. Münasebetiyle dünyayı âlâ süzmek, yeterli takip etmek, ulusal çıkarları güzel gözlemlemek gerekiyor.”

​​​​​​​Prof. Dr. Hikmet Öksüz, değerlendirmesine şu sözlerle devam etti:

“Burada zikretmem gereken, bunu vicdanımdan gelen sesle sizlere aktarıyorum, kıymetli bir konu var. Evet haklıyız, bunu tarih söylüyor ve objektif değerlendirmeler aslında teyit ediyor ancak kendi kamuoyumuza da kendi parsel birikimimizi ve gücümüzü ve buradaki asaletimizi sağlıklı bir biçimde aktaramadığımız üzere, maalesef bazen iç siyasal argümanlarla, denetimsiz sözlerle, bazen sportif rekabetin olağandışı mecralarında tekrar yapılan denetimsiz konuşmalarda, Trabzon özelinde ya da spor kulüpleri üzerinden Türkiye üzerinde hesabı olan ve hala masada not almaya devam edenlere biz materyal taşıyoruz.”

“Bizim ağzımızdan çıkacak olan her kelamın çok değerli olması lazım, zira bu kelamı söz ederken gerimizde 100 yıl evvel bu topraklarda biz hür yaşayalım diye şehit verdiğimiz milyonlar var, onlara karşı büyük bir sorumluluğumuz var.” tabirlerini kullanan Öksüz, “Bu sorumluluğun gereği olarak bugün kanaat lideri, toplum lideri, siyasi lider her ne olursak olalım topluma ileti verirken ötekileştirici, nefret tabir eden ve toplumu kutuplaştıran sözlerden arınmamız gerekiyor zira biz 100 yıl evvel burada bir ulusal tamlanma oluşturduk, bu alaşımı bizim beslememiz lazım, bezememiz lazım ve 100 yıl sonra bu hür kürsüde, bu milletin evlatlarına hitap edecek olanlara bu emaneti teslim etmek zorundayız.” dedi.

Öksüz, bu tıp bilimsel aktifliklerin yapılmasının bir hedefinin da bu olduğunu anlatarak, “Hem hür dünyaya bilimsel metodlarla tarih birikimimizin bize verdiği güçle ve elimizdeki bilgilerle kendimizi tabir ediyoruz ancak bir taraftan da kendi insanımıza da durumun apaçık olduğunu buradan yüksek sesle söz ediyoruz.” diye konuştu.

Sempozyum, Türk Tarih Kurumu Lideri Prof. Dr. Bilal Çetin’in Prof. Dr. Öksüz’e ve oturumlara katılan başka konuşmacılara teşekkür evraklarını sunmasının akabinde sona erdi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.