Türkiye’nin NATO kararına Çipras’ın partisinden reaksiyon

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakine yeşil ışık yakmasının yankıları sürerken, Yunanistan’da eski Başbakan Aleksis Çipras’ın partisi SYRIZA, Türkiye’nin NATO kararı üzerinden Başbakan Miçotakis’e yüklendi, sert bir açıklama yayınladı.

Türkiye ile Yunanistan bağlarında son periyotta gerginlik yaşanırken, Yunanistan’ın eski Başbakanı Aleksis Çipras’ın partisi SYRIZA Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakine onay vermesiyle ilgili açıklama yaptı.

Yunanistan’da muhalefetin birinci partisi olan SYRIZA tarafından yayınlanan açıklamada, Türkiye’nin kararından memnuniyet duyduğunu belirten Miçotakis hükümeti sert bir lisanla eleştirildi.

SYRIZA tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin istediğini aldığı vurgulanırken, hükümetin buna karşın memnuniyetlerini iletiyor olmasına reaksiyon verildi. İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’ye silah ambargosunu kaldırmasına da değinen açıklamada, memorandumda “Türkiye’nin Ege, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Suriye ve Libya’daki aksiyonlarından bağımsız olarak AB Ortak Güvenlik ve Savunma Siyasetine iştirakini desteklemek.” tabirinin yer almasına dikkat çekildi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis hükümetinin buna karşın muahedeyi memnuniyetle karşılamasına reaksiyon gösterilirken, “Mitsotakis, ne yazık ki, Batı’nın çok emniyetli bir müttefiki olduğunu kanıtlıyor. O kadar sağlam ki, Batı, ulusal çıkarlarımız değerine Erdoğan’a taviz vermek zorunda kaldığında, reaksiyon göstermemekle kalmayıp, memnuniyetini bile beyan ediyor.” tabirleri yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.