Türkiye’ye gelen geminin kaptanı Alibeyler: Tüylerim diken diken oldu

Türk bandıralı mısır yüklü “Polarnet” gemisi, Rusya ile Ukrayna ortasındaki çatışmalar nedeniyle Çornomorsk Limanı’nda yaklaşık 6 ay beklemek zorunda kaldı.

Gemi, uzun bir bekleyişin akabinde, aylar sonra Derince Limanı’na ulaştı.

Geminin kaptanı yaşadıklarını anlattı

Geminin kaptanı Ahmet Yücel Alibeyler, limandaki iskelede gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşadıklarını anlattı.

Çornomorsk Limanı’na 11 Şubat’ta 11 bin ton dökme üre götürdüğünü anlatan Alibeyler, “13 gün sonra tam yükü bitirdim, tahliye ettim ne yazık ki bu üzücü olay, bu savaş patlak verdi.” dedi.

“Türk kara sularına girdiğimde tüylerim diken diken oldu”

Duygu ve kanılarını lisana getiren Alibeyler, “Türk kara sularına girdiğimde tüylerim diken diken oldu. Uzun müddettir bu işlerde dirayetliyizdir. Mesleğin profesyonelliğini bilerek yaparız bu işi.

Denizcilik ekstrem bir meslektir. Bunun getirisini, götürüsünü bilen insanlarız ancak birinci sefer meslek hayatımda bu kadar keyif aldım. Üçüncü köprünün altında tüylerimin diken diken olduğunu hissettim. Büyük zevkti.” değerlendirmesinde bulundu.

Alibeyler, limanın deniz trafiğine kapatıldığını lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Güzel bir sonuç oluştu”

“Biz de yükümüzü boşaltmış, çıkış bekleyen gemiydik lakin ne yazık ki çıkamadık. O vakitten beri liman içinde boş gemi olarak bekleme sürecine girdik; ne vakit bir tahlil çıkacak, ne vakit olaylar olağana dönecek diye.

Devletimizin ayın 22’sinde yapmış olduğu teşebbüslerle Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde, Ulusal Savunma Bakanlığımızın askeri kuvvetinde, Dışişleri Bakanlığımızın irtibat gücünde hoş bir sonuç oluştu. Bir tahıl koridoru çalışması başladı.

Ben buna tahıl koridoru artı insani koridoru da ekliyorum zira besin endeksli olduğu için taşınacak yükler, insani koridor da oluşmuş oluyor.”


“Hiç bu kadar hasret duymamıştım”

Yaklaşık 6 aylık bekleme süreci geçirdiklerine işaret eden Alibeyler, “Orada geçirdiğimiz kah hüzünlü kah gerilimli kah hasretli sürecin bize bir mükafatı oldu diye düşünüyorum.

Vatanımızı, ülkemizi görmek bana başka bir keyif verdi. Uzun yıldır açık deniz kaptanlığı, uzun yol kaptanlığı yapmaktayım lakin hiç bu kadar hasret duymamıştım. Bu da başka bir anı olarak kalacak hayatımda.” diye konuştu.

“Yükü tahliye etmek için gerekli adımları attık”

Alibeyler, Müşterek Uyum Merkezi’nin uyumunda 5 Ağustos’ta iki geminin Çornomorsk Limanı’ndan, bir geminin de Odessa Limanı’ndan hareket ettiğini anlatarak, belirlenen rotaya nazaran kılavuz kaptan ve kılavuz bot eşliğinde seferlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Rotayla ilgili bilgi veren Alibeyler, İstanbul’daki kontrollerin akabinde İstanbul Boğazı’nı geçerek İzmit Körfezi’ne girdiklerini söyledi.

Alibeyler, emniyetli halde limana bağlandıklarını anlatarak, “Şimdi resmi giriş süreçlerimiz yapıldı. Yükü tahliye etmek için gerekli adımları attık. Limanla irtibat halinde yükü tahliye etmeye başlayacağız.” dedi.

“Ukrayna ve Rusya, çok rahat gittiğimiz ülkelerdi”

AA’nın haberine nazaran, Alibeyler, Rusya-Ukrayna savaşına değinerek, “Ukrayna hoş ülke. Ukrayna ve Rusya, çok rahat gittiğimiz ülkelerdi, hiç eza yoktu. Üzücü bir durum. Duyduğumuzda şok olduğumuz bir durum. Üzücü bir olay.” tabirlerini kullandı.

“Bayrağımızı düşürmeden, gemimizi vurdurmadan…”

Türkiye’ye ulaşmış olmaktan büyük memnunluk duyduğunu belirten Alibeyler, “Herkes memnun, memnun son. Bayrağımızı düşürmeden, gemimizi vurdurmadan, batırmadan, işçimizin sıhhatini, hayatını riske atmadan, bir kaptanı en çok memnun eden şey geminin şu halidir. Ben de şu an o memnunluğu yaşıyorum.” açıklamasında bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.