Ukrayna’da bayan askerler de ön cephede savaşıyor

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya savaş başlattığı günden itibaren cephede kalan bayanlar, aylardır meskenlerine gitmeyerek kumandanlardan aldıkları buyruklara nazaran her yerde ve her koşulda misyonlarını yerine getirmek için silahı elinden bırakmıyor.

Donetsk cephesinde bulunan bayanlardan kimileri asker olarak yıllardır orduya hizmet ederken kimileri da savaşa istekli dahil olmaya karar verdi.

Askeri toplanma merkezinde kalan bayanlar her gün silahlarını temizleyerek bakımını yaparken birebir vakitte yemek ve çay yapma konusunda aşçılara da yardımcı olmaya çalışıyor.

Yaklaşık altı aydır meskenine gitmedi

Donetsk’te bulunan cephede konuşlanan Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ilişkin bir taburda misyonlu 28 yaşındaki Svetlana, 2014’ten bu yana orduda subay olarak misyon yaptığını söyledi.

Kara Kuvvetlerinde yüzbaşı olan Svetlana, yıllardır orduda çalıştığını ancak savaş nedeniyle artık direkt cephede bulunduğunu kaydederek “Şimdi durum daha ağır ve bu yüzden artık cephede vazife yapmaktayım.” dedi.

Svetlana, daha evvel Luhansk bölgesinde, artık de Donetsk’teki cephede misyonda olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Biz gerek bayanlar gerek erkekler, omuz omuza savaşıyoruz. Bayanların yapamadığını erkekler, erkeklerin yapamadığını ise bayanlar yapabiliyor. Birbirimize dayanak sağlıyoruz.”

Evli olduğunu, eşinin de asker olarak cephede bulunduğunu aktaran Svetlana, “Ben evliyim, eşim de asker, neredeyse tüm aile askeriz. Biz eşimle 2017’den beri evliyiz. Cephede zafer gününe kadar kalmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Kadın olarak cephede bulunmaktan ötürü bir zorluk yaşamadığını lisana getiren Svetlana, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İnsan her şeye alışabiliyor. Savaş başladığından beri 6 aydır müsaadeye ayrılmadım. Meskene gitmedim. Biz alışılmış ki bir yerde durmuyoruz. Pozisyonumuz sık sık değişiyor. Nereye gitmek gerekiyorsa elimizdeki silahla oraya gidiyoruz. Taburumuzda bayanların oranı yüzde 10. Biz her şey için hazırız, her kuralda savaşmaya hazırız. Savaş motivasyonumuz hiçbir vakit düşmez.”

Gönüllü savaşan çift tıpkı taburda görevli

Yüzbaşı Svetlana’nın bulunduğu taburda, eşi ile istekli olarak vazife yapan 36 yaşındaki Saşa ise savaş başlayınca derhal cepheye gitmeye karar verdiklerini söyledi.

Saşa, “Savaş başladı. Uyandık ve cepheye gitmeye karar verdik. Zira bizler cepheye gitmesek ülkeyi kim savunacaktı?” dedi.

Bir insanın vatanını savunmak için profesyonel asker olmasına gerek bulunmadığını, burada cüretin kıymetli olduğunu söyleyen Saşa, 20 yaşında bir oğlu olduğunu, onu inançlı bir yere tahliye ettiklerini, eşiyle evvel savaş eğitimi aldıklarını ve aylardır cephede yer aldıklarını kaydetti.

Saşa, ağır atışlar olduğunda eşiyle birbirlerine sahip çıkmaya çalıştıklarını belirterek “Bazen çatışmalar esnasında ne duvar ne de öteki yapılar insanı koruyamaz. Burada baht da lazım lakin eşimle birlikte olunca birbirimize sahip çıkma gücümüz bizi kurtarıyor. Bir arada ağır çatışmalar altında da kaldık.” diye konuştu.

Saşa’nın eşi, 40 yaşındaki İrina da eşi üzere savaşın başından bu yana istekli olarak cephede bulunduğunu söz etti.

Saşa ile 28 Şubat’tan itibaren cephede bulunduklarını kaydeden İrina, “Tabii ki aşikâr zorluklar var lakin vazifesi yerine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

İrina, bir muhasebeci olduğunu ve bulunduğu taburda da bu tarafta gereken çalışmaları yaparak orduya yardım ettiğini kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.