Ulusal Saraylar’ın Dolmabahçe’deki lojmanları da yıkılıyor

Milli Saraylar İdaresi’nin 2003 yılında beri lojman olarak kullandığı Beşiktaş Dolmabahçe’deki eski askeri binalar yıkılıp tekrar yapılacak. Lojman bloklarının yıkılıp yenilenmesi işinin TOKİ iş birliğiyle Kiler GYO tarafından gerçekleştirileceği ortaya çıktı. AKP Milletvekili Vahit Kiler’e ilişkin olan şirket, bu inşaatı; TBMM Ulusal Saraylar’a ilişkin lojmanların bulunduğu Beşiktaş’taki öteki bir yerde gerçekleştirdiği konut projesi kapsamında bedelsiz olarak yapacak.

İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarında Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’nın talebi üzerine Beşiktaş Dolmabahçe’deki eski askeri binaların bulunduğu hazineye ilişkin parselin imar planı değişikliği gündeme geldi.

Yapılan plan değişikliği ile askeri alan işleve sahip 24 bin 373 metrekarelik parselin, konservatuar binası olarak kullanılmak üzere 28 Temmuz 2021’de üniversiteye tahsis edilen 20 bin 483 metrekarelik kısmına ‘yüksek öğretim tesisi’ işlevi verildi.

2003 yılından beri Ulusal Saraylar Yönetimi Başkanlığı tarafından lojman olarak kullanılan 3 bin 890 metrekarelik kısım da ‘resmi kurum alanı’ ilan edildi. Plan değişikliği İBB Meclisi’nde oybirliği ile kabul edildi.

LOJMALARI TOKİ-KİLER GYO YENİLEYECEK

Plan değişikliğine ait hazırlanan raporda ilgili kurumların görüş ve değerlendirmeleri de yer aldı. Ulusal Saraylar Yönetimi Başkanlığı’nın plan teklifine ait görüşünde lojman binalarıyla ilgili dikkat çeken bir bilgi yer aldı.

Parselde bulunan 2 lojman bloğunun yıkılarak yenilenmesi konusunun 8 Kasım 2021 tarihli Ulusal Saraylar Bilim ve Kıymetlendirme Konseyinde değerlendirildiği ve lojmanların yıkılıp yenilenmesine karar verildiği kaydedildi.

14 Şubat 2022 tarihli Ulusal Saraylar Bilim ve Kıymetlendirme Konseyi toplantısında ise lojman bloklarının yıkılıp yenilenmesi işinin TOKİ işbirliğiyle Kiler GYO tarafından hazırlanan proje ile uygun olduğuna oybirliği ile karar verildiği aktarıldı.

Beşiktaş Belediye Başkanlığına Kiler GYO tarafından hazırlanan üretim projesinin bildirildiği ve gerekli ruhsat müsaadelerinin talep edildiği belirtildi.

ABBASAĞA’DAKİ PROJE KAPSAMINDA BEDELSİZ YAPILACAK

TOKİ, 2021 yılında Ulusal Saraylar’a ilişkin lojmanların bulunduğu Abbasağa Mahallesi 347 ada 1 parselde bulunan 17 bin 665 metrekarelik taşınmaza ait ‘Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşım İşi’ ihalesi düzenlemişti. En yüksek teklifi Kiler GYO vermişti.

Arsa satışı karşılığı satış toplam geliri 1 milyar 450 milyon TL, yönetim hissesi geliri 203 milyon TL teklif edilmişti. Bu ihale kapsamında imzalanan mukavelede en son plan değişikliği yapılan Dolmabahçe’deki lojmanlar da yer aldı.

Sözleşmede bu parseldeki lojmanların yıkılarak yerine 14 adet konutun ve bunlara ilişkin 20 adet açık otoparkın bedelsiz olarak yönetime teslim edileceği imza altına alınmıştı. Kiler GYO’nun idare heyeti lideri Nahit Kiler, idare konseyi lider yardımcısı da AKP Milletvekili Vahit Kiler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.