Zonguldak’ta yaralı yaban domuzunu, sırtında taşıyıp veterinere götürdü

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, eşi Ayşe Koç ile bahçede çalışan İsmet Koç, yaralı bir yaban domuzu yavrusu buldu.

Koç, veteriner olan arkadaşı Hüseyin Demircan’ı arayarak durumu bildirdi. Demircan, Koç’tan yavruyu kliniğe getirmesini isteyince, Koç yavruyu karton kutu içerisinde 5 kilometre boyunca sırtında taşıdı.

“Vicdanımla baş başa kaldım”

DHA’nın haberine nazaran; İsmet Koç, olaya yönelik şu sözleri kullandı:

“Yaban domuzunu eşimle bir arada fasulye ekerken bulduk. Baktık baygın vaziyette yatıyordu, Veteriner Hüseyin Bey’i aradım. Hüseyin Bey’in sokak hayvanlarına fiyatsız baktığını biliyorum. Çabucak Hüseyin Bey’i aradım ’Yaban domuzu bulduk getirelim mi?’ diye. Hüseyin Beyefendi de ’İsmet abi getir’ dedi. Hüseyin Bey’i tekrar aradım, ’Çok uzakta, 5 kilometre getiremeyeceğim’ dedim. Hüseyin Beyefendi ’Getir, yazık günah bir canı kurtaralım’ dedi. Ben de vicdanımla baş başa kaldım, bu hayvanın da yaşaması gerektiğini düşündüm. Şu anda ağır bakıma aldılar. Allah’ın müsaadesiyle güzelleşecek, güzelleşeceğine inanıyorum. Bu kaplumbağayı da yanında gördüm, onunla arkadaş galiba. Bu domuz tabiatın temizlikçisi, beşerler nasıl temizliyorsa bu hayvanlar da tabiatın temizlikçisi. Bu hayvanlara bakmamız lazım. Bir can vermemiz lazım, kendimi de sorumlu hissettim. Hüseyin Bey’e ve hekimlerimize çok teşekkür ederim.”


“O daha bir bebek, şokta, daha ne yaptığını bilmiyor”

Veteriner Doktor Hüseyin Demircan, yaralı domuzun uzun müddet aç kaldığını belirterek, tedavisine başladıklarını belirterek şu tabirleri kullandı:

“Sağ olsun İsmet abimiz bizi aradı, dağda domuz bulduğunu söyledi. Çabucak bize getirmesini rica ettim. Bizim için kedisi, köpeği, domuzu, kuşu değerli değil. Sağ olsun 5 kilometre boyunca sırtında taşımış. Şu an beden ısısı yok, çok uzun vadeli açlık çekmiş, dehidrasyonu var. Acil ağır bakıma aldık, serum bağladık. Doğal ki bundan evvel yaptığımız birinci şey Ulusal Parkları aramak, tabiat hayvanlarını çabucak tedaviye alamıyoruz. Sağ olsun Ulusal Parklar Müdürümüz ivedilikle siz tedavinizi yapın, biz elimizden geleni yaparız dedi. Herkesin bildiği üzere domuz pek sevilmeyen bir hayvan lakin bu bizim için fark etmiyor. O daha bir bebek, şokta, daha ne yaptığını bilmiyor. İnşallah yeterli olacak. İsmet Beyefendi üzere kalpten hayvanları seven beşerler olduğu sürece dünya daha hoş bir yer haline gelecek. Tabiat hayvanlarını bilhassa yolda bulduklarında bize getirmelerini istiyoruz, fiyatsız tedavi ediyoruz. Bu domuzu da fiyatsız tedavi edeceğiz.”

İsmet Koç, yaralı domuzun yanında bulduğu kaplumbağayı da veterinere götürerek tedavisini yaptırdı. Yaralı domuz yavrusunun tedavisinin akabinde Ulusal Parklar Müdürlüğüne teslim edileceği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.