3. Dalga Kahveci Açmak Kaça Patlar? Laktozsuz Sütten Makineye Kahveci Açmanın Maliyetini Hesaplıyoruz!

Birçoğumuzun hayali kahveci açmaktır. Bu içeriğimizde bu işin ne kadar maliyeti olacağını sizinle birlikte inceleyeceğiz! Haydi bakalım hesap makinesini alın elinize…

Not: İçerikte yer alan fiyatlar ortalamadır.

İlk olarak doğru konumda bir dükkan bulman gerekiyor…

Bunu bulurken kahveci konseptinin nasıl olacağına karar vermek önemli. Eğer ki sakin bir kafenin hayalini kuruyorsanız, o zaman ara sokakta bir dükkan tercih edebilirsiniz. Eğer ki ana caddede bir kafe istiyorsanız onun için istenen ücret doğal olarak daha fazla olacaktır. 

Dükkanların kiraları konusunda herhangi bir ortalama veremeyeceğiz çünkü hangi şehirde, ne kadar büyüklükte ve hangi ilçede olacağı gibi farklı değişkenler var.

3. dalga bir kahvecinin olmazsa olmazı tabii ki kahve öğütücüsü!

Kahve öğütücüsünü seçerken birçok farklı şeyi göz önünde bulundurmak gerekiyor. Seçeceğiniz öğütücü kahvelerinizin de lezzetini belirleyecektir. Ancak söylememiz gerekiyor ki kahve öğütücülerinde fiyatlar çok farklılık gösteriyor. 6 bin TL’ye de öğütücü bulabileceğiniz gibi, 30 bin TL’ye de bulabilirsiniz.

Espresso makinesi de olmayan bir kahveci düşünülemez.

Bir espresso makinesinden ne beklediğinize bağlı olarak alacağınız makinenin fiyatı değişecektir. Ancak ortalama bir espresso makinesi 4 bin ila 10 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Tabii bu en temel düzeyde bir espresso makinesinin fiyatı.

Bir diğer kahve makinemiz ise filtre kahve makinesi.

Müşterilerinizin her yudumda kahvenin tadına varmasını sağlayacak bir filtre kahve makinesi seçmek gerekiyor. Filtre kahve makineleri için de tahmin edersiniz ki birbirinden farklı birçok ürün ve fiyat seçeneği bulunuyor. Ancak ortalama kalitede bir filtre kahve makinesi için 3-6 bin TL aralığını verebiliriz.

Makineleri bırakıp şimdi diğer şeyleri geçelim…

İçerisinde süzgeçler, kahve termosu vb. şeylerin olduğu bir barista seti işinizi görecektir. Eğer ki çok özellikli bir barista seti tercih etmeyecekseniz ortalama 500-1.000 TL aralığında bir fiyatla bu ürünü satın alabilirsiniz.

Kahve kaşığı, ölçü kapları ve elektrikli köpükleyici gibi diğer barista ekipmanlarını da katarsak, barista seti de dahil olmak üzere ortalama 2 bin TL’ye bu eksikleri tamamlayabilirsiniz.

Çeşitli kahve türlerini yapabilmek için buz makinesi, su ısıtıcısı gibi şeylere de ihtiyaç var.

Buz makinesi için 4 bin TL, blender seti için 1.800 TL, su ısıtıcısı için de 1.500 TL diyebiliriz.

Bunları da içine katarak diğer tüm mutfak ekipmanları için ortalama 9 bin TL diyebiliriz.

Şimdi gelelim kahve bardakları ve diğer servis ekipmanlarına…

Türk kahvesi için cam bardak kullanmanız gerektiği düşünülürse, orta büyüklükteki kahve dükkanınız için 5 paket 6’lı kahve bardağı seti alabilirsiniz. Bu da ortalama olarak size 2.4 bin TL’ye mal olacaktır.

Diğer kahveleriniz için ise logolu karton bardak kullanabilirsiniz. Onun fiyatı da orta boy karton bardak için 3000 adedi ortalama 5 bin TL’ye gelecektir.

Tepsi, çatal-kaşık seti, peçete gibi diğer servis ekipmanlarına da ortalama 2.500 TL diyelim.

Müşterilerin rahat bir oturma alanına sahip olması da oldukça önemli.

Ancak burada bir fiyat vermek oldukça zor. Çünkü çok çeşitli masa sandalye takımı setleri bulunuyor. Ancak biz en temel düzeyde bir 4 kişilik sandalye masa takımını ele alırsak, bir takım için 2 bin TL diyebiliriz.

Burada bütçeyi belirleyen şey ise kaç sandalye masa olmasını istediğiniz. Eğer ki kafeniz küçükse 5 masa sandalye alabilirsiniz. Bu da ortalama 7.500 TL’ye denk gelir.

Kahvecinizi diğer kahvecilerden ayıran kısma geldik!

Kahve çekirdeği, süt, tatlandırıcılar ve kahvenin yanında satmayı planladığınız atıştırmalık ürünler veya tatlılar… Açıkçası bunlar için bir fiyat vermek çok zor. Çünkü biliyorsunuz ki bu konuda fiyatlar çok değişiklik gösteriyor.

Ancak ortalama bir fiyat verecek olursak; 1 kg kahve çekirdeği 300-500 TL, 1 litre süt 25-30 TL aralığında. Tatlandırıcılar ise kahve çeşidine göre değişiklik gösteriyor.

Bir de işini iyi yapan bir barista ile anlaşmanız gerekiyor.

Eğer ki kahveleri kendiniz yapmayı düşünmüyorsanız yanınızda size yardımcı olması için birini işe almanız şart. Bu kişiye ne kadar maaş vereceğiniz ise size kalmış.

Bir kahveci açmak için ortalama olarak ihtiyacınız olanlar işte bu kadar! Eğer ki kahve dükkanı açmaya karar verirseniz bizi de çağırmayı unutmayın, olur mu? ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx