Hafize Gaye Erkan sanayiciyi ikna edebildi mi?

İSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda sanayicilerle bir araya gelen Hafize Gaye Erkan’ın sözleri “sabırlı olun” mesajı olarak değerlendirildi. Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, maliyetler ve finansman zorlukları çeken sanayicilerin daha fazlasına ihtiyaçları olduğuna dikkat çekti:

“Guvernör Hafize Gaye Erkan, İSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda sanayilerle bir araya geldi ve onlara sabırlı olun mesajı verdi. Elbette ‘sabırlı olun’ tek başına bir katma değer içermiyor sanayiciler açısından… Bir yanda maliyetler sıkıştırıyor, bir yanda finansman zorlukları çekiyorlar, bir yanda ise Merkez’in söylemleri var. Üstelik 2024’ün ilk çeyreğinin hayli zor geçeceği mesajı da masada…

Sanayici ikna oldu mu? Söyleyeyim, size şöyle bakıyorlar: Bu konuşmalar güzel. Mutlaka altını dolduracak bir taahhüt de alınmıştır. İfade edilmeyen cümlelerin altı dolduruluyor yani… Önümüzde bir kayıplar manzumesi var ve rezervleri tamamlama gayreti… Boşalttığımız yerleri doldurmaya çalışıyoruz.

KAYGILAR GİDERİLECEK Mİ?

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın nitelikli iletişim adımları karşılık bulmuş olacak ki; Merkez, sanayicilerle buluşma ihtiyacı hissetti. Merkez Bankası Başkanı, ‘algı’ diyor, ‘kabul’ diyor, ‘itibar’ diyor. ‘Enflasyonu paydaşlarla birlikte çözeceğiz’ diyor. Bu, son derece gerekli bir yaklaşım…

Ancak daha geniş paydaş katılımı gerekiyor ki ortaya çıkacak olan düşüncelerin kapsayıcılığı yüksek olabilsin. Ey Merkez Bankası, güçlü söylemler; güçlü belagatler altı doldurulursa bir anlam ifade eder, karşılık bulur. Söz ile eylem ayrılırsa eylem sözü belirlemeye başlar. Ki bize gereken eylem olmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx