İsrail’den Gazze’deki Filistin Kızılayı merkezine saldırı

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Filistin Kızılayı merkezine saldırı düzenlediği açıklandı. Filistin Kızılayı, saldırıda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını bildirdi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Filistin Kızılayı’ndan saldırıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin Han Yunus kentindeki merkezlerinin sekizinci katını hedef aldığı belirtildi. Saldırıda yerinden edilmiş Filistinlilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin öldürüldüğü ve yaralandığı ifade edildi. Açıklamada, saldırıda kaç Filistinlinin öldürüldüğü veya yaralandığına ilişkin net bilgi verilmedi.

Filistin Kızılayı, İsrail ordusuna ait silahlı insansız hava araçlarının Han Yunus’taki El Emel Hastanesi ve Kızılay merkezi çevresini hedef aldığını da kaydetti. İsrail’in 28 Aralık’ta hastane çevresine yönelik saldırıda en az 10 Filistinli öldürülmüş, 12 kişi de yaralanmıştı.

BM: GAZZE’DEKİ TESİSLERİMİZ KAPASİTESİNİN 4 KATI KİŞİ BARINDIRIYOR

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze’nin orta ve güney kesimlerindeki tesislerinde 12 bin Filistinlinin kaldığını ve tesislerinin kapasitesinin 4 katından fazla sayıda İsrail saldırıları nedeniyle yerinden edilen Filistinliyi barındırdığını duyurdu.

Açıklamada, Gazze Şeridi genelindeki 155 UNRWA tesisinde 1,4 milyon yerinden edilen Filistinlinin bulunduğu, yaklaşık 400 bin Filistinlinin güvenli bir yer arayışıyla UNRWA tesislerinin civarında kaldığı ve bu tesislerde sunulan hizmeti aldıkları ifade edildi.

İsrail’in saldırılarına işaret edilen açıklamada, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki UNRWA tesislerinde en az 314 yerinden edilen Filistinlinin öldürüldüğü, 1129’unun da yaralandığının altı çizildi. UNRWA verilerine göre, İsrail’in saldırıları nedeniyle 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde nüfusun yüzde 85’ine tekabül eden yaklaşık 1,9 milyon kişi yerinden edildi.

‘İSRAİL, 450 FİLİSTİNLİNİN NAAŞLARINI ALIKOYUYOR’

“Şehitlerin Naaşlarını Geri Alma Girişimi” de bir açıklama yaparak, İsrail’in mezarlık ve morglarda 450 Filistinlinin naaşını alıkoyduğunu bildirdi.

İsrail’in 1967 yılından bu yana çeşitli şekillerde öldürdüğü 256 Filistinlinin naaşlarını Rakamlar Mezarlığı’nda tuttuğu, 194 naaşın da 2015’ten bu yana öldürülen Filistinlilere ait olduğu kaydedilen açıklamada, “İsrail’in alıkoyduğu naaşlardan 18’i İsrail hapishanelerinde ölen esirlere, 21’i 18 yaş altı çocuklara, 5’i kadınlara ait. Bu naaşlardan 52’si ise 7 Ekim’den önce Gazze Şeridi’nde alıkonuldu” ifadeleri kullanıldı.

İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te bu yıl 79 Filistinlinin naaşını alıkoyduğunu söyleyen girişim, 7 Ekim’den bu yana da Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 47 Filistinlinin cenazesinin alıkonulduğunu belirtti. Açıklamada, bilgiye erişimin sınırlı olmasından dolayı Gazze Şeridi’nden alıkonulanların sayısının ise bilinmediği ifade edildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx