İsrail’e bir uyarı daha: Bu duruma karşı artık daha fazla seyirci kalamayız

İsrail şiddeti 9. günde de ‘acı’ bıraktı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail’in Gazze saldırıları ve muhtemel kara operasyonuna ilişkin El Jazeera kanalına konuştu.

Abdullahiyan, “Siyonist rejimin destekçileri aracılığı ile İsrail’e Gazze saldırılarını durdurması yönünde mesaj ilettik. Eğer savaş suçu işlenmeye devam edilirse yarın çok geç olabilir. Diplomatik çabaların savaşın büyümesini engelleyeceğini umut ediyorum aksi takdirde önümüzdeki saatlerde ne olacağını hiç kimse öngöremez. İran olarak biz de duruma karşı artık daha fazla seyirci kalamayız” ifadelerini kullandı.

GAZZE İŞGALCİLERE MEZAR OLUR

İsrail’i Gazze’ye yönelik kara operasyonu konusunda uyaran Abdullahiyan, İsrail’in Gazze saldırılarını durdurmaması halinde savaş cephesinin genişleyeceği uyarısında bulunarak, “Eğer kara saldırısı olursa Gazze işgalcilere mezar olur” dedi.

Lübnan Hizbullahı’nın İsrail karşısında tüm senaryolara kendisini hazırladığını kaydeden Abdullahiyan, Gazze’de başlayan savaşın bölgeye yayılabileceğini vurgulayarak, “Eğer ABD ve İsrail uyguladıkları politikaları sonlandırmazlarsa savaş dairesi genişler ve bundan ABD de zararlı çıkar. Saldırıların devam etmesi ve siyasi bir çözümün sunulmaması ateşe benzin dökmeye benzer ve her an her şey kontrolden çıkabilir. Bölgede bulunan sahadaki unsurlar bu duruma karşı seyirci kalmayacaklar” şeklinde konuştu.

SAVAŞ İSTİYORSA ASKERİ GÜÇLER KARŞI KARŞIYA GELSİN

Abdullahiyan Lübnan Hizbullahı’nın İsrail karşısında kırmızı çizgileri belirlediğini ve gerekli adımları attığını belirterek, “İsrail savaş istiyorsa askeri güçler ile karşı karşıya gelsin, kadın ve çocukları hedef almasınlar. Netanyahu hayal peşinde gidiyor ama kendisi ve kabinesi çoktan düştü. Şimdi ABD yardımına koşarak Siyonist rejim heykelini ve oyuncağını korumaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

BM İLE MSAJ İLETTİĞİ BİLDİRİLMİŞTİ

ABD’den yayın yapan Axios haber sitesinin isimleri açıklanmayan iki diplomatik kaynağına dayandırdığı habere göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile bugün Beyrut’ta yaptığı görüşmede ülkesinin mesajını iletti.

Wennesland, Abdullahiyan’dan Gazze ve İsrail’deki çatışmanın bölgeye yayılmasının önlenmesine yardım etmesini istedi.

Söz konusu kaynaklara göre, Abdullahiyan da İran’ın çatışmanın bölgesel bir savaşa dönüşmesini istemediğini ve Gazze’de Hamas tarafından rehin tutulan İsraillilerin serbest bırakılmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

‘KARŞILIK VERMEK ZORUNDA KALACAĞIZ’

Buna karşılık ülkesinin “kırmızı çizgilerinin” olduğunu vurgulayan Abdullahiyan, İsrail’in saldırıları devam ederse ve özellikle Gazze’ye kara saldırısı başlatılırsa İran’ın karşılık vermek zorunda kalacağını BM yetkilisine iletti.

BM Özel Koordinatörü Wennesland da İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi başta olmak üzere İsrailli yetkililerle temasa geçerek İran’ın mesajını Tel Aviv yönetimine aktardı.

İran Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Abdullahiyan’ın bugün Beyrut’ta BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile İran Büyükelçiliğinde bir görüşme yaptığını duyurmuştu.

Beyrut’taki temasları kapsamında Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın yanı sıra Filistinli direniş grupları Hamas ve İslami Cihad’ın üst düzey yetkilileriyle de bir araya gelen Abdullahiyan, İsrail’e Gazze’ye saldırıları derhal durdurma çağrısında bulunmuş ve “direniş cephesinin eli tetikte” demişti.

KATAR’DA HANİYE İLE GÖRÜŞME

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Katar’ın Doha kentinde Hamas lideri İsmail Haniye ile bir araya geldi.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile “Filistin ile İsrail arasındaki çatışmaları” değerlendirdi.

Katar haber ajansı QNA’ya göre, Al Sani, resmi temaslarda bulunmak üzere Katar’a gelen Abdullahiyan ile başkent Doha’da bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ile bunların geliştirilmesinin yanı sıra “Filistin ile İsrail arasındaki çatışmalar” ele alındı.

Acilen ateşkes sağlanması, sivillerin korunması ve esirlerin serbest bırakılması için çalışmanın gerekliliğini vurgulayan Katar Dışişleri Bakanı, şiddet dalgasının daha geniş alana yayılmasının vahim sonuçları olacağını kaydetti.

İran Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili açıklamasına göre ise Abdullahiyan, Al Sani ile görüşmesinde, İsrail’in Filistinlilere yönelik savaş suçlarını sürdürmesi halinde, bölgedeki durumun mevcut haliyle kalacağını kimsenin garanti edemeyeceğini ifade etti.

İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçlarına tahammül edilemeyeceğini belirten Abdullahiyan, ABD yönetiminin İsrail’e açık desteğini de eleştirdi.

Abdullahiyan, Filistin’e verdiği güçlü destekten dolayı Katar’a teşekkür etti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de daha önce Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile yaptığı telefon görüşmesinde, Filistin’deki gelişmeler ve Gazze’deki durumu ele almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx