Şırnak Cizre’de Ev Fiyatına İngiltere’de Ev ve Araba Alma Fikri Düşündürdü

Türkiye’de konut ve otomobil fiyatlarındaki yükselişin ayrı bir boyuta erişmesi karşılaştırma yapmayı kaçınılmaz kılıyor. Tiktok’ta Abdullah Çobanoğlu da öyle bir kıstas bulmuş ki daha neler demeden duramıyorsunuz.

Ev ve otomobil fiyatlarında yükseliş hız kesse de frene basmıyor. Enflasyonla beslenen bu yükselişle Tiktok’ta karşılaştırmalar bitmiyor.

Abdullah Çobanoğlu isimli Tiktok kullanıcısı da Şırnak Cizre’de 3+1 ev parasıyla İngiltere’de 1+1 bir ev ve bir araba alınabileceğini hesap ediyor. .

Şırnak Cizre’de bulunan 3+1 155 metrekare bu evin fiyatı 1 milyon 400 bin TL olurken, Türkiye’de biz asgari ücretli bu evi alabilmek için 122 ay yani yaklaşık 10 yıl çalışmak durumunda kalıyor. Evi 10 yıl (full) krediyle alsa ayda ortalama 45 bin TL’lik bir ödemesi oluyor.

Aynı evin Sterlin bazında karşılığı 43 bin 930 birim ediyor.

İngiltere’de New Castle yakınlarında yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta 20 dakikalık bir mesafede 1+1 bir evin fiyatı ise 37 bin 500 sterlin olabiliyor. Ortalama asgari ücret için 1.500 sterlin (günde 8 saat, ayda 20 gün saati 9,50’den çalışan biri için) desek bu evi almak 25 ay yaklaşık 2 yıl sürüyor. Yüzde 95 oranında kredi kullansa aylık ödemesi 2.200 sterlin oluyor. ancak vade 5 yıl tam yarı yarıya yani.

Cizre’deki evi satsaydı: Evle birlikte İngiltere’den BMW ya da Audi arabada alabiliyordu.

Buyurun buradan izleyebilirsiniz.

Peki alım gücü neydi? Yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx