Yıldız Tilbe’den gazetecilik dersi!

Yıldız Tilbe’yi hangi haber kızdırdı bilmiyorum, ama gazetecilik etiği konusunda yazdıklarını önemli buluyorum. İşte Yıldız Tilbe’nin gazetecilere etik hatırlatması yaptığı X’teki o paylaşımı:

“Bir gazeteci, gazete veya basın TV vs… Gözüyle görmediği bir haberi gerçekmiş gibi haber yapmamalıdır. Eğer yalan ve iftira haberleri ile işini yapıyorsa, yaptığı işe ve okuyucusuna da saygısı yoktur, sevgisi de yoktur. Çok ayıp ya…”

‘Alice’yi yakından takip edenler bilir, yıllardır büyük bir titizlikle üstünde durduğum konuların başında geliyor bu…

Gazetecilere meslek etiğini hatırlatan haberci değil, haber kaynağı olunca o yüzden önemsedim bunu.

Umarım Yıldız Tilbe’nin kastettikleri şarkıcının yazdıklarından gerekli dersi çıkarır.

Söz ‘meslek etiği’nden açılmışken, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi ve seslendirme sanatçısı Suha Çalkıvik’in sokaklarda insanlarla ayaküstü röportaj yapanlara uyarısına da yer vermek isterim. İşte Çalkıvik’in X’te bu konuda yazdıkları:

“Sokak röportajı yaparken insanlara, ‘amca, teyze, dayı, abla’ demeyin. Stüdyoda program yaparken mesleğinde deneyimli olan kişilere ‘Fikret Abi’, ‘Miyase Abla’ vb. demeyin. Herkese ‘siz’ diye seslenin lütfen. Kamuya sesleniyorsunuz, kamuya.”

Tiyatro ve seyirci var oynayacak salon yok

Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ve özel tiyatroların olduğu Trabzon’da tiyatro seyircisi çok, ama oyunları sahneleyecek yeterli salon yok…

Bu şehirde doğup, büyümüş biri olarak Fatih Saygın’ın, “Trabzon’da 11 ekipten 11 oyun: Tiyatro var, seyirci var, sahne yok” başlıklı haberini okuyunca mutlulukla hüznü bir arada yaşadım.

Trabzon gibi kadim bir şehirde bugün iki resmi kurumun dışında 16 aktif özel tiyatronun oyun sahneye koyması ve bunlara tiyatroseverlerin büyük ilgi gösteriyor olması sevindirici… Haberin üzücü yanıysa eskiden sadece Meydan’da beş tiyatro salonunun olduğu Trabzon’da bugün özel tiyatrocuların Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi dışında gösterilerini sergileyecekleri doğru dürüst salon olmaması…

Ufukta yeni bir yerel seçim var. Umarım Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkanlığı koltuklarına oturup, “Trabzon’da tiyatro var, seyirci var, ama oynayacak salon yok” gerçeğini gündemlerine alıp, çözüme kavuştururlar.

Emir Can İğrek’in arkadaş vefası

‘Ali Cabbar’ şarkısıyla 2023 yılına damga vuran Emir Can İğrek, beş yıl önce bir tekne kazasında hayatını kaybeden 21 yaşındaki müzisyen arkadaşı Onur Can Özcan’ın adına bir köy okuluna kütüphane yaptırdı.

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yolaşan Köyü’nün okuluna yaptırdığı kitaplığın açılışında öğrencilerle bir araya gelen şarkıcı, sosyal medyasında şunları yazdı:

“Van’ın Gürpınar ilçesi Yolaşan Köyü’nde artık bir Onur Can Özcan Kütüphanesi var. Bize bu imkânı veren, okulun ihtiyaçlarını bize ileten ‘@koyokullariyardimprojesi’ne Meryem ve Berivan öğretmenlere çok teşekkür ederim.”

Tanınmamak için ne yaptıysa olmadı!

Şov dünyasının en ünlü sarışın kadınlarından olan Paris Hilton, Noel arifesinde eşiyle çıktığı alışverişte tanınmamak için elinde geleni yaptı. Paris Hilton, bildik sarı saçlarını siyah uzun bir perukla kamufle etti, spor ayakkabı, siyah spor pantolon, üstüne gri sweatshirt giydi, aynı renk şapka ve güneş gözlüğü taktı.

Ancak 42 yaşındaki iki çocuk annesi yıldızın tanınmadan rahatça alışveriş yapmak için başvurduğu kamuflaj işe yaramadı. ABD medyası, tebdili kıyafetle Beverly Hills’te alışverişe çıkan Paris Hilton’u bu hâliyle görüntüledi ve haber yaptı. Page Six, ünlü Rodeo Drive’da görüntülenen Paris Hilton’un yanında Carter Reum’un da olduğunu yazdı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kadınlar görünüşle ilgilenmezler, en azından iyi kadınlar.” (Oscar Wilde)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx